ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

[216l] Oświetlenie - Światło i wys. temperatura





mrowa - 24.03.2010 22:05
" />Witam!
Planuje dużą modernizację pokrywy. Mam kilka pytań:
1. Odbłyśnik z folii aluminiowej czy psiknąć białą farbą? Folia się pognie przy naklejaniu ale lepiej odbija. Farba będzie gładka.
2. Czy mogę między taflę wody a świetlówki na całej powierzchni dać przezroczystą pleksę? Świetlówki wydzielają dużo ciepła. Temperatura w akwa niebezpiecznie rośnie. W tej przestrzeni zrobilbym cyrkulacje powietrza z wyprowadzeniem na zewnątrz. Pleksa nie zatrzymuje jakichś potrzebnych składowych widma? Dodatkowo można by umieścić wyciąg powietrza bezpośrednio znad wody. Pleksa chroniłaby też świetlówki przed wodą.
3. Teraz mam 2xT8 30W. Planuje dodać kompaktowe 20W, rysunek niżej (akwarium 216l). Czy opłaca się w takim wypadku inwestować w T5? Czy koszt takiej inwestycji będzie współmierny do korzyści jakie dają T5? Musiałbym dać co najmniej 3xT5 85cm. W późniejszym czasie można by to wymienić dając T5 plus elektroniczny statecznik. Czy istnieją dobre T8 do akwarystyki?
4. Które zmiany (1 czy 2, rysunek niżej) byłyby lepsze? Zmiana 1. powoduje dodanie na przód 2 kompaktów. Zmiana 2. to rezygnacja z jednej T8 na rzecz kilku kompaktów. Jednak wtedy światło będzie bardziej punktowe.
5. Czytałem że dobra temperatura barwowa to 6500K. Czy to prawda?
6. Jeżeli powyższe sposoby obniżenia temperatury w akwa są bez sensu to czy same wiatraczki skierowane na taflę wody pomogą? Jakie znacie inne sposoby obniżenia tej temperatury? Po zdjęciu pokrywy na noc spada ona o kilka stopni.

Liczę na sugestie i porady. Konstruktywna krytyka mile widziana.
Pozdrawiam.

grzałka 300W z termostatem ustawionym na minimum.

Mei przepraszam za te błędy;d
mei: Spoko Przeczytaj ten temat viewtopic.php?f=32&t=17630





Atreyu - 24.03.2010 22:30
" />1. Oba rozwiązania są ok. Biała farba ma większy współczynnik odbicia światła niż folia, ale za to bardzo rozprasza światło i musiała by być oczywiście wodoodporna. To że folia się pognie raczej nie wpłynie na ilość odbitego światła.

2. Raczej nie ma takiej potrzeby. Sama pleksa tylko nieznacznie zmniejszy ilość światła docierającego do baniaka.
Natomiast będzie osadzać się na niej warstwa wapnia, którą regularnie trzeba będzie usuwać [a podczas czyszczenia bardzo łatwo o rysy] aby utrzymać przejrzystość pleksi.
Poza tym będą się na niej osadzać glony...
Napisz jaką masz temperaturę w domu, w akwarium [z włączonym oświetleniem i rano przed włączeniem światła] i jaką chcesz mieć. Zwykle da się uzyskać stabilną temperaturę odpowiadającą tropikalnym rybom bez dodatkowych systemów schładzających
Napisz też jakim termometrem mierzysz temperaturę w akwarium [paskowy/szklany].

3. Czy się opłaca? Zależy ile chcesz wydać na oświetlenie
Widziałem już akwaria z masą roślin ze świetlówkami t5, jak i takie z żarówkami energooszczędnymi za kilkanaście złotych z marketu
Technologia ma drugorzędne znaczenie, liczy się ilość [i widmo] światła które dociera do roślin
Co do świetlówek t8 - modeli "akwarystycznych" jest mnóstwo

4. 6500K to barwa biała. Bardzo dobra zarówno do obserwacji ryb, jak i wspomagania fotosyntezy.
Natomiast świetlówki "typowo" roślinne mają zwykle temperaturę barwową w granicach 8000-10000K.
Tematów o świetlówkach jest kilka na forum, poszukaj

5. Trochę pomogą, ale zwykle nie ma potrzeby ich montować.
Pamiętaj że temperaturę może błędnie pokazywać termometr.
Kiedyś sprawdzałem termometry w jednym sieciowym sklepie zoologicznym i ok. 1 na 10 pokazywał zawyżone lub zaniżone wartości.

PS: Poprzeglądaj tematy z tego linku:
viewtopic.php?f=9&t=6987



mrowa - 24.03.2010 22:49
" />W trakcie gdy pisałeś post ja edytowałem swój mogą być pewne nieścisłości dla czytających ale mniejsza z tym:)
Termometr na pewno jest dobry. W starym akwa nie pokazywał takiej wysokiej temperatury. Miało ono 50l czyli było mniej stabilne ale ciągle było to 23 stopnie. W pokoju jest dosyć gorąco ale na tamto akwa nie miało to wpływu. Teraz ogrzewanie zakręciłem całkowicie a temperatura w 216l nadal kolo 27 stopni. A latem przecież będzie cieplej. Wszystkiemu winna musi być ta pokrywa. Mniej wody paruje. 50tka nie miała pokrywy i oświetlenia i było ok. Termometr szklany. Dodatkowo napisze że temperatura jest taka z otwartymi otworami na karmienie. Świetlówki przy swoich końcach są dosyć gorące po 12h pracy.

Zrobie odbłyśniki z folii aluminiowej i dam wyciąg powietrza znad tafli. Pleksa by się przydała bo już czuje osad na świetlówkach. Na pokrywie też lekki nalot. Dodatkowo izolowała by trochę powietrze z okolicy świetlówek od wody. Nad tym się jeszcze zastanowie.

Z t5 sie wstrzymuje.

I następna sprawa to jaki układ oświetlenia wybrać: 2x T8 30W + 2x Kompakt 20W czy 1x T8 30W + 4x Kompakt 20W (rysunek powyżej).

Dzięki za odzew:)



hipcio_stg - 25.03.2010 08:03
" />Nie świetlówki grzeją wodę, tylko stateczniki. Jak chcesz mieć wszystko cacy to rozbebesz pokrywę na części pierwsze, kup dwa stateczniki elektroniczne 2x39W, cztery świetlówki t5 39W i wszystko super się mieści




mrowa - 25.03.2010 21:12
" />co prawda to prawda. Stateczniki są ciepłe. Ale same rury przy końcach również... Już parę tygodni temu zdjąłem tę pokrywkę od dławików ale samo to jak widać wiele nie pomogło.



hipcio_stg - 26.03.2010 11:54
" />Wywal stateczniki w pokrywy i zastąp elektronicznymi, a temperatura pewnie spadnie o 2-2.5 stopnia

PS. Dziś będę przerabiał dokładnie taką samą pokrywę to zrobię fotorelację.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl