Akwarium 50000 Litrów! - a oświetlanie słoneczne.
wicherkowo - 15.04.2010 18:46
" />Witam. Robię w domu, w salonie akwarium o wymiarach: 12 metrów długości na 3 metry szerokości i 150cm głębokości. Kolos będzie złamany w pół pod kątem 90 stopni, tak że każda z dwóch ścian wewnątrz będzie miała po 6 metrów. Akwarium jest jeszcze na papierze, ale może już w tym roku je wybuduję. Zastanawiam się jakich technologii użyć. Chcę aby było to akwarium LT i dlatego zastanawiam się nad użyciem oświetlenia naturalnego z góry poprzez zastosowanie świetlików rurowych. Co myślicie? Pozdrawiam.
ahaed - 15.04.2010 18:53
" />Pierwsze co mi się nasunęło na myśl. Planujesz LT(lub inne roślinne podłoże) przy 150cm głębokości? Jakie chcesz tam mieć rośliny? Obawiam się, że przy tej głębokości akwarium to tylko i wyłącznie HQI by weszło w rachubę. I to i tak strasznie mocne. Jak może to podaj więcej danych o zbiorniku, łącznie z planem ogólnym. Oświetlenie świetlikami może być tylko jako uzupełnienie całości. I w dodatku musiałyby być porządnie zaplanowane. Aby dostarczały jak najwięcej światła przez jak najdłuższy okres.
wicherkowo - 15.04.2010 19:59
" />Wszystko to jeszcze plan, też myślałem nad tym, ale w grę wchodzą koszta i tu należy dodać âźolbrzymieâ koszta oświetlania takiego zbiornika, nawet samymi świetlówkami, a co dopiero lampami HQI. Jak dla mnie nie realne, bo po wybudowaniu, co i tak będzie niezwykle kosztowne, dwa razy więcej wydałbym w ciągu roku na prąd za samo oświetlenie, nie wspominając o filtracji, ogrzewaniu itd. Co do światła słonecznego, to ma ono dwa razy większą ciepłotę od lamp HQI i możliwość przenikania wody, bo zawiera więcej koloru niebieskiego, więc nie koniecznie jest takie nie możliwe. Jeszcze dochodzi sposób rozmieszczenia roślin, gatunków i klarowność wody. dodaję mały rysunek z opisem bo słowa wszystkiego nie oddadzą:
te czarne z szarym w środku to beton niebieskie to szyby po środku była by piramidka z roślinkami tworząca ścianę roślin, tak więc niektóre z nich były by bliżej powierzchni w tym wydzielonym pokoju było by oprzyrządowanie. Obrazek dość prymitywny ale obrazuje o co go.
- Przemo
" />Usunąłem wszystkie posty z tego forum i postanowiłem go opuścić. Ekipa zarządzająca wie dlaczego
ahaed - 16.04.2010 02:36
" /> ">Przedsiewziecie gigantyczne, jaka gruba planujesz szybe? Ja u siebie jak planowalem 400L to myslalem o 15mm pancernej albo o antywlamaniowej z folia w srodku.
Do 400l takie szkło? Bez przesady, na normalnych 15mm robi się ponad 2000l i spokojnie wystarczają. Chyba, że uciekło Ci jedno zero . Wracając do tematu. Skoro zdajesz sobie sprawę jakie są koszta utrzymania to może zastanów się nad inną aranżacją zbiornika. Hmmm.....jak by to prosto opisać. Zrób BW w całym akwarium. Oprócz słońca doświetlisz tylko w kilku miejscach i tyle. A jeżeli musisz mieć coś "zielonego" w środku. To z jednej strony "podnieś" podłoże. Wylej tam więcej betonu itp. Aby głębokość była około 1m. I daj w tym miejscu HQI. Możesz tam wtedy wrzucić małowymagające gatunki roślin. Może nie będzie to w 100% biotopowo, ale bez problemu powinieneś tam utrzymać zwartki , anubiasty itp. W pozostałych miejscach zbiornika, możesz dać pistie na taflę wody. Jednak weź pod uwagę, że mając już i tak mało światła w akwarium. Ona dodatkowo Ci je zasłoni. Obawiam się, że przy sadzeniu roślin na takiej głębokości, potrzebujesz jednak bardzo mocnego światła. Już przy zbiornikach głębokich na 70-80cm są problemy z tym. Więc przy 150cm to już naprawdę potrzebowałbyś tam porządnie doświetlać. Pominę obsługę akwarium. W końcu przy takim litrażu się za często w środku nie grzebie. Są głębsze akwaria na świecie i ludzie to ogarniają, więc nie jest aż tak źle z tym. Rozumiem, że temat zabezpieczania betonu, konstrukcji stalowych oraz szklanych masz już zaplanowany?
- Przemo
" />Usunąłem wszystkie posty z tego forum i postanowiłem go opuścić. Ekipa zarządzająca wie dlaczego
ahaed - 16.04.2010 15:16
" />Dajesz wtedy 12mm na front i starczy. Przy 15mm i innego rodzaju klejonkach. Musiałbyś już iść w szkło OW. Normalne już się robi wtedy zauważalnie zielone. Szkło jest zarazem i kruchym i wytrzymałym materiałem . Taflę 12mm szkła, to już trzeba się zdrowo postarać aby rozbić . Niejednokrotnie się zastanawiałem jakie dać grubości szkła na przednią szybę akwarium. Im więcej czytałem, szukałem i wymyślałem. To tym szybciej dochodziłem do wniosku: ludzie przy tej samej grubości szkła mają większe akwaria, też mają dzieci, znajomych itp. A i tak wszystko stoi latami .Zaznaczam, że osobiście jestem przewrażliwiony na punkcie bezpieczeństwa przy planowaniu akwarium. Do swojej 350l brałem szkło 10mm zamiast normalnie stosowanej 8mm. Ale czasami to już jest przerost formy nad treścią .
Michal1511 - 16.04.2010 19:16
" />Myślę,że idzie jakoś zrobić te oświetlenie przy głębokości 150cm. Takashi Amano w swoim akwarium, też coś ok 150cm głębokości i rośliny mu rosną bardzo dobrze. Oto zdjęcie.Załącznik:L06_L_jpg_820_100_forcewidth.jpg
Wiem,że HQI nie chcesz bo zbyt drogie,ale chciałem pokazać,że się da.
hipcio_stg - 19.04.2010 12:42
" />Dla mnie imponująca inwestycja. Żeby obsadzić takie jeziorko będziesz potrzebował wywrotkę roślin. Żeby je posadzić przyda się akwalung Podmianka 10000l tygodniowo też robi wrażenie A tak na poważnie to pomysł z tym bw bardzo mi się podoba. Napiszesz do ecika to nakopie Ci badyli na cały baniak [mała reklama ]
Nie mogę się oprzeć... temat jest w dziale dla początkujących... Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc za rok może dwa będzie stało 200000l
Pozdrawiam i życzę sukcesu!
andrerw - 19.04.2010 13:31
" />No projekt imponujący Żeby utrzymać rośliny w jakimś porządku musisz jeszcze zaopatrzyć się w zestaw do nurkowania i dobrą kosiarkę
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|