ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Bojownik syjamski - Kompedium Wiedzy.





Oskar_3103 - 02.12.2009 19:48
" />Shem:PODKLEJANE TEMATY MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY(konkretne pytania, konkretne odpowiedzi), WSZELKIE INNE TREŚCI NIE MAJĄCE CHARAKTERU INFORMACYJNEGO, BĘDĄ KASOWANE.

Bojowniki syjamskie są częstymi mieszkańcami naszych akwariów. Pochodzą z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Przez jakiś czas upowszechnił się pogląd, że bojowniki nie wymagają dużego akwarium, oraz, że dobrze znosi warunki utworzone w akwarium typu "kula". Jest to oczywiście nieprawdą.

O bojownikach na stronie głównej SA:


">Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku.
Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.


A teraz trochę o bojownikach.

Wielkość:
Osiągają one do 10 cm długości, zazwyczaj jest mniejszy.

Odżywianie:
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Warunki w akwarium:
Bojowniki są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna ona wynosić 25-29ÂşC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Akwarium powinno mieć powyżej 20 litrów. Bojowniki lubią dużo roślin, co w bojownikariach jest wskazane. W akwariach ok. 25l nie powinien mieć towarzystwa w postaci ryb. Ewentualnie mogą z nim być krewetki. W większych akwariach, może być z innymi rybami.
Należy pamiętać, by rybki, które towarzyszą bojownikowi nie były zbyt małe, ponieważ mogą zostać uznane jako pokarm. Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic (na harem dobrze przeznaczyć akwarium powyżej 45 litrów). W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Niektórzy mówią też, że bojowniki nie wymagają filtra, co również jest nieprawdą. Filtr jest konieczny dla dobrego samopoczucia naszej rybki. Bojowniki nie wymagają napowietrzania, ponieważ oddychają tlenem atmosferycznym (tak jak wszystkie labiryntowate)

Rozmnażanie:

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ÂşdGH i do 2ÂşdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ÂşC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

Ciekawy artykuł o bojownikach w kubeczkach:

">
Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb...


Artykuł pochodzi z http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/bojownik---agresja-a-kubki-id214.html

A teraz fotki:
Mój Ernest.

Z internetu.

Informacje pochodzą z internetu, oraz z moich własnych doświadczeń. Nie zezwalam na kopiowanie i proszę o podklejenie tego tematu.




Oskar_3103 - 02.01.2010 11:02
" />Kształty płetw u bojowników.

Zwykły:

Crowntail:

Halfmoon:

Combtail:

Plakat:

Doubletail:

Jeśli ktoś jeszcze posiada ciekawe informacje o bojownikach, to bardzo proszę, by się nimi podzielił w tym temacie.



wojtek_nc - 09.01.2010 12:32
" />Z mojego doświadczenia, mogę tylko dodać tyle, że nie jest trudno doprowadzić do tarła tej rybki. U mnie w akwarium 63 litry moje bojowniki wycierają się regularnie, przeważnie po podmianie wody. 30% wymieniam co tydzień i nie dolewam DEMI ani Destylowanej, po prostu leje kranówkę i to wystarczy. Akurat u mnie w akwarium samiec upatrzył sobie nadwódkę szerokolistną i tam buduje gniazdo. Co do odchowania młodzieży się nie wypowiadam, ponieważ większość ikry zjadają u mnie neonki więc jeżeli ktoś chciałby doczekać się potomnstwa swoich podopiecznych to neonki niestety nie mogą być w akwarium tarliskowym.



Rafi200 - 10.01.2010 09:39
" />Znalazłem fajną stronę o tej rybie o to ona:
http://zetbe.pl/rozmnazanie.htm




Remeber - 17.01.2010 17:44
" />Co do towarzystwa dla bojownika doczytałam się że można z nim trzymać Rozbory(klinowe, hengera) i Otoski ( w akwarium minimum 50 litrów). O innych jeszcze nie słyszałam.



Atreyu - 17.01.2010 18:50
" />
">Co do towarzystwa dla bojownika doczytałam się że można z nim trzymać Rozbory(klinowe, hengera) i Otoski ( w akwarium minimum 50 litrów). O innych jeszcze nie słyszałam.

Można trzymać każde ryby, z wyjątkiem:
-w przypadku samca, drugiego samca.
-zwykle innych guramiowatych
-ryb obgryzających płetwy np. brzanki
-ryb i odmian ryb o weloniastych płetwach np gupiki [ale są wyjątki]
-narybku

Subiektywnie mogę powiedzieć że najlepiej prezentują się razem z sporą ławicą małych stadnych ryb [neonki/razbory] + obsada czyszcząca

Także najlepiej jak dokupujemy samiczki do samca to powinniśmy tworzyć haremy, bo pojedynczą samiczkę mógłby zagonić. Do tego taka opcja jest możliwa od ok 50l w górę, w 25l takie połączenie może okazać się wybuchowe.
Przy gupikach napisałem że są wyjątki, ponieważ nie raz widziałem takie połączenie... i przeważnie się nic nie działo - przeważnie. W każdym razie wydaje mi się że kilka lat temu hodowane bojowniki były o wiele bardziej agresywne i nikt nawet nie pomyślał by wpuszczać do nich gupiki - czyżby instynkt mordercy trochę się stępił po wieloletniej selektywnej hodowli nastawionej na ubarwienie ?



Remeber - 18.01.2010 15:47
" />Co do trzymania dwóch bojowników (samców) w jednym zbiorniku to widziałam i słyszałam o przypadkach kiedy bojowniki znające się od jaja pływały w pełnej zgodzie w jednym akwarium.



lukix - 21.01.2010 19:47
" />
">Co do trzymania dwóch bojowników (samców) w jednym zbiorniku to widziałam i słyszałam o przypadkach kiedy bojowniki znające się od jaja pływały w pełnej zgodzie w jednym akwarium.
Coś nie chce mi się w to wierzyć, ale nawet jeśli tak było to należy pamiętać że to tylko przypadki



Madzik - 25.01.2010 13:13
" />Czy bojownik będzie agresywny w stosunku do 4 gurami mozaikowych w 112l? Wiem że Atreyu napisał że inne guriamiowate na powinny z nim mieszkać lecz czytałam gdzie indziej że to dla nich najlepsze towarzystwo.



Oskar_3103 - 25.01.2010 14:09
" />Raczej nie, ale jakby co zadbaj o dużo kryjówek.

EDIT:

">Przy gupikach napisałem że są wyjątki, ponieważ nie raz widziałem takie połączenie... i przeważnie się nic nie działo - przeważnie. W każdym razie wydaje mi się że kilka lat temu hodowane bojowniki były o wiele bardziej agresywne i nikt nawet nie pomyślał by wpuszczać do nich gupiki - czyżby instynkt mordercy trochę się stępił po wieloletniej selektywnej hodowli nastawionej na ubarwienie ?

Jak kiedyś miałem bojownika i gupiki, to zauważyłem, że samice gupika też potrafią nieźle poobgryzać bojka.



Rybka1abc - 06.02.2010 14:48
" />
">Co do trzymania dwóch bojowników (samców) w jednym zbiorniku to widziałam i słyszałam o przypadkach kiedy bojowniki znające się od jaja pływały w pełnej zgodzie w jednym akwarium.
Tak, prawda, ale również przebywać z innymi rybkami mogą samice bojowników



e_gregor - 24.08.2010 06:50
" />Dwa pytanka:

1) Jak rozróżniamy płeć i czy jest to proste?
2) W przypadku haremu ile samic minimum potrzebujemy?



ryboku321 - 24.08.2010 10:31
" />1. tak proste, samce są ładniejsze (między innymi ubarwienie), mają długie płetwy, zwykle pływają w kubeczkach, w przeciwieństwie do samic.
2.1 samiec (nie wolno trzymać więcej!!!) i 2 lub 3 samice (zwykle nie więcej).



yorki - 29.08.2010 16:20
" />
">Kształty płetw u bojowników.
Zwykły:


Nie chce się czepiać ale ta odmiana to round tail
A veil tail wygląda tak

HMPK - halfmoon plakat

super delta




jacob22 - 09.09.2010 17:49
" />wytargałem od znajomego poranionego bojownika z obskubanymi pletwami i zastanawiam sie czy odrosną??



Atreyu - 09.09.2010 18:21
" />
">wytargałem od znajomego poranionego bojownika z obskubanymi pletwami i zastanawiam sie czy odrosną??
Jeśli nie jest to jakiś krytyczny przypadek to tak. Oczywiście nie będą tak piękne i duże jak na początku ale się zregenerują, a przynajmniej powinny jeśli bojownik będzie trzymany w dobrych warunkach i np. nie dostanie zakażenia.
Znam przypadki bojków które prawie nie miały płetw, albo były bardzo poobgryzane i dochodziły do siebie.

Jeśli chcesz więcej informacji co i jak z tym bojkiem to załóż temat w dziale "Choroby". Możesz wtedy dodać zdjęcie tego bojka, kompendium to nie miejsce na rozwiązywanie pojedynczych problemów.



Lucyper - 13.09.2010 17:29
" />Wszystko pięknie i ładnie opisane, ale nigdzie nie mogę znaleźć jak rozpoznać płeć u małych bojowniczątek :/ Moje mają już ze 3 miechy i pływają z małymi gupikami. Fakt że niektóre już przerosły inne bojowniki prawie 4 krotnie ale za diabła nie wiem jak rozpoznać który to może być samiec a co gorsze/lepsze nie mam żadnych walk między bojownikami a jest ich ok 20. Wie ktoś może jak u maluszków wielkości 2 cm rozpoznać płeć??



Dragon23 - 15.09.2010 14:01
" />Co do rozmnażania bojków,kilka dni temu zdarzyło mi się coś dziwnego.Trzymam bojownika w akwa 45l,(niedługo zamierzam mu kupić jakieś towarzystwo np ślimaczki itp)otóż bojownik zrobił sobie gniazdo z piany,i przez cały czas pływa po dnie jakby szukał jajeczek(nie wiem ,może to normalne jestem począykującym ).Przy okazji, znacie jakąś rybke którą moge dać do bojka bo czytałem że jest dość agresywny wobec innych lokatorów?
Pozdrawiam



noovaa - 15.09.2010 14:26
" />
">Co do rozmnażania bojków,kilka dni temu zdarzyło mi się coś dziwnego.Trzymam bojownika w akwa 45l,(niedługo zamierzam mu kupić jakieś towarzystwo np ślimaczki itp)otóż bojownik zrobił sobie gniazdo z piany,i przez cały czas pływa po dnie jakby szukał jajeczek(nie wiem ,może to normalne jestem począykującym ).Przy okazji, znacie jakąś rybke którą moge dać do bojka bo czytałem że jest dość agresywny wobec innych lokatorów?
Pozdrawiam


Z bojownikiem można trzymać wiele ryb. Do 45L polecam harem bojownika 1+2, jakąś ławiczkę nie wielkich ryb (np. razbora hengela) i coś na dno (np. otoski). Ale najlepiej jak założysz swój własny temat z propozycjami i ew. napiszesz jakie ryby Ci się podobają, a my podpowiemy co z tego mógłbyś mieć.



Skyzzer - 15.09.2010 18:28
" />noovaa hehe jakbym widział mój baniaczek

a może lepiej samiczki mu kupić dwie nie polecam bo jak się parka dobierze to , druga samiczka życia nie będzie miała tak wyczytałem lepiej 1+3samiczki



noovaa - 15.09.2010 18:56
" />Bojowniki nie dobierają się w pary. Na jednego samca powinno być minimum 2 samiczki .



Skyzzer - 15.09.2010 18:58
" />
">Bojowniki nie dobierają się w pary. Na jednego samca powinno być minimum 2 samiczki .

A ja jak już tu siedzę na forum to wyczytałem że przy haremie 1+2 jest możliwość że bojek wybierze jedną samice a druga zamęczy



Tibr - 15.09.2010 20:53
" />
">Bojowniki nie dobierają się w pary. Na jednego samca powinno być minimum 2 samiczki .

A ja jak już tu siedzę na forum to wyczytałem że przy haremie 1+2 jest możliwość że bojek wybierze jedną samice a druga zamęczy

A jak będzie jedna to na bank ją zamęczy?

EDIT: Ten pytajnik ,miał być buźką coś mi się pomieszało



Atreyu - 15.09.2010 20:56
" />Są przypadki [rzadkie] że bojownik toleruje układ 1+1. Optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest harem 1+3.

PS: To kompendium, później je troszkę przeczyszczę żeby zostały same konkretne pytania i konkretne odpowiedzi.



Ponóry_Żniwiasz - 19.09.2010 20:47
" />Dodam od siebie że trzymam bojownika z 3 samicami, poza nimi gupiki, neony i kilka sztuk innych rybek i co następuje:

- bojowniki w ogóle nie interesują się innymi gatunkami rybek.
- samiec wyznaczył sobie swoje terytorium wokoło "krzaczka" pod którym śpi i przegania z tej okolicy tylko samice bojownika innych rybek nie (zarezerwował sobie przestrzeń z 30 cm wokoło krzaczka i tylko z niej przegania samice, nie goni poza ten obszar).



Ponóry_Żniwiasz - 21.09.2010 18:27
" />No i jedyne o czym nie napisałem, ale to pisze chyba w głównym opisie bojownika na stronie superakwarium, to może przeganiać inne "guramiowate", ale z tego co widzę tylko jeśli znajdą się bardzo blisko. Tak więc ten fakt - potwierdzam.

Wasze bojki też są takie że nie uciekają przed siatką i ręką? Bo ja swoje mogę normalnie ręką wyjmować i nie próbują zwiewać, a inne ryby to trzeba centymetr wody zostawiać żeby wyłapać



Atreyu - 03.10.2010 14:07
" />Temat przeczyszczony i ponownie otwarty.

Przypominam że:

">Shem:PODKLEJANE TEMATY MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY(konkretne pytania, konkretne odpowiedzi), WSZELKIE INNE TREŚCI NIE MAJĄCE CHARAKTERU INFORMACYJNEGO, BĘDĄ KASOWANE.



Skyzzer - 06.10.2010 06:47
" />
">
Wasze bojki też są takie że nie uciekają przed siatką i ręką? Bo ja swoje mogę normalnie ręką wyjmować i nie próbują zwiewać, a inne ryby to trzeba centymetr wody zostawiać żeby wyłapać


Moje nawet by z chęcią wpłynęły na rękę



e_gregor - 06.10.2010 09:07
" />Rozmnożyłem bojownika. Zdjęcia z rozwoju narybku i więcej informacji można znaleźć w temacie mojego baniaka: viewtopic.php?f=22&t=13139&st=0&sk=t&sd=a&start=40
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl