co mi zawyza ph.
grzesiek1212 - 28.08.2010 10:52
" />Witam mam male krewetkarium 25 l wystroj to korzen grys bazaltowy lupk filitowe.parametry to gh 8 kh 4 ph kolo 8 I mam problem ostatnio leje samo ro i ph z 8 spada do 7 ale po jakims czasie wraca do tych 8.ph ro to 6,5.i tu wlasnie moje pytanie czemu tak sie dzieje???
errykz - 28.08.2010 11:03
" />Grys bazaltowy podobno podwyższa pH i łupek filitowy też może
grzesiek1212 - 28.08.2010 12:53
" />z tego co czytalem to wlasnie nie podwyzszaja.nie dodalem ze twardosc tez czasem rosnie,przewaznie jak jest duze parowanie wody,tak zauwazylem ale nie rozumiem zwiazku miedzy tym.ALe faktycznie moze to i ten grys.
jachaja5 - 28.08.2010 13:41
" />Ten związek między parowaniem a wzrostem twardości wody a tym samym często wzrostem Ph,nie jest taki trudny do zrozumienia.Chemicznie czysta woda ma ph obojętne czyli 7,ale ph 7 w akwarium nie oznacza że woda jest chemicznie czysta ale to co wyparowuje to należy przyjąć za wodę czystą chemicznie(destylowaną)więc w zbiorniku rośnie stężenie jonów wszystkich związków chemicznych w niej rozpuszczonych.Weźmy na przykład krople wody która wyschła na szybie,pozostaje zawsze po niej ślad,to są substancje w niej rozpuszczone.Skala Ph jest oparta na aktywności jonów hydroniowych [H3O+] w roztworach wodnych,więc ph nie jest wartością stałą. Dla przykładu podaję związki wapnia,magnezu,sodu, potasu,ich wodorotlenki,rozpuszczając się w wodzie powodują i wzrost ph i wzrost twardości wody.
grzesiek1212 - 31.08.2010 20:18
" />ale powiedzcie mi ze swojego doswiadczenia czy lupek filitowy badz grys bazaltowy podniosl wam kh i ph bo widze ze gh raczej nie rosnie bardzo,bo mnie krew juz zalewa nie daweno w 30 litrowym akwa dolalem 8 l ro i (przed dolaniem paramertry byly gh 9 kh 4 ph kolo 8 )po dolaniu spadlo gh do 6 a kh do 3 al co z tego jak na 3 dzien ph znowu kolo 8 i kh 4.
nyq20 - 31.08.2010 20:23
" /> ">ale powiedzcie mi ze swojego doswiadczenia czy lupek filitowy badz grys bazaltowy podniosl wam kh i ph bo widze ze gh raczej nie rosnie bardzo,bo mnie krew juz zalewa nie daweno w 30 litrowym akwa dolalem 8 l ro i (przed dolaniem paramertry byly gh 9 kh 4 ph kolo 8 )po dolaniu spadlo gh do 6 a kh do 3 al co z tego jak na 3 dzien ph znowu kolo 8 i kh 4. Ani łupek, ani grys nie zatwardza wody. Prawdopodobnie mocno napowietrzasz wodę, a nie dostarczasz CO2 stąd Twój problem.
blackfish - 31.08.2010 20:28
" />potwierdzam..bazalt jest "nie winny". Stawiałbym na parowanie wody. Paruje czyste H20 , pozostają różne aniony i kationy, których procentowo jest już siłą rzeczy więcej do mniejszej ilości wody...
grzesiek1212 - 31.08.2010 20:32
" />nie napowietrzam wcale,a ostatnio parowania tez duzego nie ma.ten gtys kupilem w ogrodniczym nie w zoologu wiec moze to nie jest grys za jai sie podaje;)ale w sumie w duzym akwarium podobna sytuacja tyle ze bialy grys ale tez duze ph.no juz mi rece opadaja myslalem ze to ro mi pomoze a tu guzik
Atreyu - 31.08.2010 20:33
" />Biały grys? Jeśli to nie kwarc to marmur, a on już nie jest obojętny dla parametrów.
Skoro ten drugi kupiony w zoologicznym to też nie do końca wiadomo co to za skała...
A nawet jeśli to czysty naturalny bazalt to też spotkałem się z opinią że może wpływać na parametry: viewtopic.php?f=43&t=21297&p=192173&hilit Ale szczerze wątpię w taką możliwość.
grzesiek1212 - 31.08.2010 20:34
" />ten drugi to dolomitowy tez kupiony w ogrodniczym,ciekawe jak bym polal oba grysy octem czy by sie pienily,jutro sprawdze.
aha i dodam ze w malym akwa jest sporo szyszek olchy,a w duzym jest ich sporo jako wklad do filtra.
jachaja5 - 31.08.2010 20:59
" />No to teraz piszesz że, ten drugi to dolomitowy. To już nie musisz sprawdzać bo to jest sprawca Twojego problemu. CaMg[CO3]2 â węglan wapnia i magnezu tu masz wzór dolomitu.
grzesiek1212 - 31.08.2010 21:02
" />ten dolomitowy jest w duzym akwarium a mi bardziej chodzi o te mniejsze z bazaltowym.no to przy nastpenym restarcie grys dolomitowy idzie w odstawke.
kalten - 31.08.2010 21:15
" />Jak już zupełnie nie masz pomysłu, przyjrzyj się wypełnieniu filtra. Jest na sieci trochę doniesień, że trefne rodzaje bioceramiki mogą zatwardzać wodę, sam też miałem taki przypadek (ceramika dodawana do kaskad AquaClear). Wyjmij jedną granulkę, zalej w plastikowym kubeczku wodą z RO na parę dni, sprawdź parametry.
jachaja5 - 01.09.2010 08:06
" />Z tym grysem bazaltowym jest różnie,bo w dzisiejszych czasach trudno dojść prawdy skąd pochodzi kruszywo. A przytoczę Ci cytat encyklopedyczny w tym temacie: "O chemicznej klasyfikacji skał decyduje zawartość krzemionki (SiO2) w składzie wyjściowej magmy. Jej nadmiarem charakteryzują się skały kwaśne, natomiast niedoborem â zasadowe. W skałach kwaśnych krzemionka tworzy krzemiany i glinokrzemiany oraz krystalizuje w postaci kwarcu. Typowym przedstawicielem skał plutonicznych kwaśnych (granitoidów) jest granit. Odpowiednikiem granitoidów wśród skał wulkanicznych są porfiry kwarcowe. Obydwa rodzaje skał cechują się najczęściej jasnym zabarwieniem. Skały zasadowe to skały ubogie w krzemionkę zawierające takie minerały jak np. oliwin czy skaleniowce, pozbawione zaś w swoim składzie kwarcu. Występują one zdecydowanie rzadziej na powierzchni Ziemi niż skały kwaśne i obejmują niektóre bazalty (wulkaniczne) czy gabra (plutoniczne). Skały zasadowe są najczęściej ciemne." Więc widzisz powyżej co może być grane,natomiast na temat fyllitu też posłuże się cytatem: " Fyllity powstają w wyniku płytkiej metamorfozy skał ilastych, czasem także mułowców, skał piaszczystych i arkozowych. Charakteryzują się strukturą bardzo drobnoblastyczną, o blastach trudno rozpoznawalnych makroskopowo. Tekstura fyllitów jest wybitnie łupkowa, z wyraźnie zaznaczoną podzielnością na cienkie płytki. Głównymi składnikami mineralnymi są tu: kwarc, serycyt i chloryty. Czyste fyllity mają barwę szarą, rzadziej niebieskawą lub brunatnawą. W wyniku wietrzenia skał fyllitowych powstają gleby gliniaste zasobne w potas, o dużej zawartości łupkowej zwietrzeliny." Idąc dalej widać tu nie mający wpływu na ph kwarc ale już zacytuje wzór: "SERYCYT KAl2[(OH,F)2AlSi3O10] zwykle jednak zawiera więcej SiO2, a mniejszą alkaliów na rzecz H2O." Natomiast chloryty to: glinokrzemiany metali dwu i trójwartościowych, głównie: magnezu, glinu, żelaza, rzadziej: chromu, niklu, manganu, cynku.I tu kruszywo takie gdy zawierać będzię więcej alkaliów(magnez,glin) w pewnych warunkach też będzie oddziaływać na wzrost ph. Powyższe kruszywa są uważane w akwarystyce za "prawie obojętne ,bezpieczne" nie znaczy to jednak że nie mają wpływu na ph wody.
grzesiek1212 - 02.09.2010 09:20
" />zrobilem male doswiadczenie ,do szklaneki wsypalem troche grysu bazaltowego z malego akwarium a do drugiej szklanki troche grysu dolomitowego,nalalem wody ro i zmierzylem ph wyszlo w obu 6,5,na drugi dzien w szklance z grysem bazaltowym bylo juz ph 7-7,5 a z dolomitowym bylo 7,5,czyli wniosek ze oba grysy zawyzaja ph.musze je wymienic i tu kolejne pytanie czy jak kupie w zoologicznym grys bazaltowy czy tez nie bedzie mi tak samo podnosil ph jak ten kupiony w ogrodniczym.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|
|