Co się dzieje z moim giętkozębem?
Metan - 22.07.2008 18:13
" />No więc tak:
Moje rybki (w tym giętkoząb) miały rybią ospę. Udało mi się je wyleczyć za pomocą soli akwarystycznej. Siedziały w akwarium kwarantannowym, jednak z obawy żeby się nie skaleczyły w wyniku instynktownego ocierania się nie dałem do niego żadnych kryjówek tylko sztuczne roślinki. Jako że nie było też żwirku na dnie pozwoliłem aby te roślinki swobodnie pływały. Rybki miały dobre natlenianie jednak giętkoząb chyba z braku kryjówek pływał (w dzień) wśród tych roślinek, a co za tym idzie tuż przy powierzchni wody.
Kiedy białe kropeczki znikły rybki wróciły z powrotem do głównego zbiornika. Giętkoząb od razu złapał (chyba) pleśniawkę. Inne nie. Ale dodałem trochę nadmanganianu potasu i w tej chwili jest już prawie wyleczony. Ma jeszcze trochę pleśni na ogonie ale niewiele.
Dziwią mnie tylko 2 rzeczy:
1. Po włożeniu do głównego zbiornika cały dzień pływa przy tafli wody. Lub nawet "wisi" przy powierzchni. Kiedy podchodzę od razu się płoszy więc chyba nie jest śnięty.
2. Jego oczy nabrały takiego dziwnego... hmm.. czarno szarego koloru. Takie matowe. Nie widać źrenicy. Czym może to być spowodowane?
Założyłem ten temat tutaj ponieważ nie za bardzo wiem co się z nim dzieje. Inne ryby takich objaw nie mają. Co dziwniejsze giętkoząb normalnie je i żeruje wieczorem. Niepokoi mnie tylko jego "zawisanie" pod powierzchnią wody i to, że WOGÓLE w dzień nie korzysta ze swoich kryjówek.
Czy mógłby mi ktoś poradzić co się z nim dzieje? Czy to jeszcze jakieś pozostałości tych ataków? Najperw ospy a potem grzybów. Jestem bardzo do niego przywiązany i nie chcę go stracić.
leszczcyc - 22.07.2008 19:55
" />hej tej soli to nieznam i pierwszy raz od ciebie usłyszałem nie lepiej było dać zieleń lub inny preparat który jest stosowany na tego pierwotniaka (choroba) czy ta sól nie zmieniła parametrów wody i z tego co wiem to sól nie pozwala się pleśniawce rozwijać Pleśniawka jest wtedy gdy ryba jest bardzo osłabiona i temperatura jest nie odpowiednia dla rybek wystarczy podnieść wode do 28 w pierwszych fazach choroby
a czy ta sol nie osłabiła rybki (nie wszystkie lubią wode ze sola tak jak molinezje )
Metan - 22.07.2008 20:30
" />Muszę sobie radzić w naprawdę "ekstremalnych" warunkach. W moim mieście zlikwidowano sklep zoologiczny. Pokarm i leki muszę kupować w sklepie ogrodniczym który od tego czasu zajął się branżą akwarystyczną. Niestety z marnym skutkiem. Leki które oferuje nie są wyspecjalizowane. Nie ma ichtiosanu Tropicala. Nie ma FMC ani innych do których przywykłem. Nawet tą sól musiałem specjalnie zamówić.
Pierwszy raz miałem do czynienia z rybią ospą. Kolega powiedział mi że sól akwarystyczna być może zadziała dobrze to dodałem zgodnie z tym co pisali na opakowaniu. To odbyło się w akwarium kwarantannowym. Rzeczywiście - ospa znikła po kilku dniach. Potem przełożyłem rybki do głównego zbiornika (tam nie dodałem soli) i widocznie odporność giętkozęba została osłabiona i złapał pleśniawkę.
Tutaj postąpiłem zgodnie ze staromodnymi metodami i dodałem nadmanganianu potasu.
Sól mogła zmienić rzeczywiście parametry wody. Gdy ryby wróciły do głównego zbiornika parametry te zapewne były tam inne.
Jak już pisałem wcześniej giętkoząb jest zdrowy. Nic się nie ociera. Niepokoją mnie tylko jego oczy które zrobiły się takie matowe oraz "zawisanie" w toni wodnej.
Wiem że ryby te lubią pływać na grzbiecie ale to już przesada. Nie przeszkadza mu światło. Wydaje mi się że to ma coś związek z tymi matowymi oczami. A i jak by się mu dobrze przyglądnąć to jego wąsy są też jeszcze białe co wyraźnie mu nie przeszkadza ale mi tak. Bo zawsze kontrolując jego stan patrzę się na wąsy czy nie stają się krótsze od złego podłoża. Gdyby był poważniej chory to nie miałby też chyba apetytu. Ale on je normalnie.
Co mogę jeszcze zrobić żeby mój giętkoząb poczuł się lepiej? Zaczekać aż wróci do swojego JA? A może jest na razie osłabiony? Dlaczego lubi "wisieć" w toni wodnej? Czemu nie korzysta z kryjówek?
leszczcyc - 22.07.2008 20:45
" />ja w chwili obecnej tylko bym podniósł bym temperature może ogramiczył światło (bardziej rozproszone ) i nic więcej bym nie robił dlatego że nie wiem jak wyglądają listki skrzelowe (pokrywy są odchylone może łtwiej jest mu oddychać lub szuka cieplejszego miejsca ) a co do oczu ja wcześniej było wszystko oki to mozliwa jest ta sól śluz mógł się nawarstwić ale to zejdzie .Manganian potasu odkazi i po 1 dniu będzie czysta woda co do preparatów to jak będziesz w sklepie poza swoją miejscowością to sobie zakupisz więkrzą ilość preparatów tam data jest długa będzie oki daj rybkom troche luzu bez stresu
Metan - 22.07.2008 20:50
" />W wodzie mam trochę KMnO4 (dodawałem wczoraj odrobinkę dla pewności). Może wymienić wodę na świeżą i wyczyścić dno?
leszczcyc - 22.07.2008 20:54
" />na razie nie zmieniaj poczekaj z z parę dni i możesz wymienić np 5 litrów (niewiem jakie masz akwa ) przegotowaną wodą zmienią się parametry wody ,a jak dojdą na tyle że będzie ok to wymienisz sobie z 20%
Metan - 22.07.2008 20:57
" />Moje akwa jest średniej wielkości 60X30X30. Co daje 54 litry.
leszczcyc - 23.07.2008 17:35
" />hej daj znać jak będzie się rozwijać poprawa rybki cze
Metan - 24.07.2008 07:06
" />Zrobiłem tak jak mi radziłeś zrobić. Podgrzałem wodę do ok. 28 stopni i od razu wrócił do siebie, za co Ci dziękuję. Dzisiaj rano skorzystał też ze swojej kryjówki. Z chwilą kiedy piszę tego posta - on pływa.
Ma jeszcze matowe oczy ale mniej. Widać już źrenice. Pleśń z ogona także zeszła. Ma jeszcze na wąsach ale przy pyszczku odzyskują już swój normalny czarny kolor.
Zaobserwowałem jeszcze jedną dziwną rzecz która mnie interesuje. Nie dam rady zrobić zdjęcia i tu wysłać bo niewiele widać na nim.
Chodzi mi o szyby akwarium. Zaobserwowałem na nich takie szarawo-białe kółeczka. Każde o średnicy 0,5cm do 1cm. Kiedy przetrzeć to palcem - znika. Na glony mi to nie wygląda bo one zwykle siedzą mocniej. A ja kiedy myję akwarium wycieram szyby bardzo dobrze (nie stosuję żadnych płynów).
Co to może być? Jedyne co mi się nasuwa na myśl to kolonie grzyba ale nie wiem na pewno.
leszczcyc - 24.07.2008 16:33
" />hej nie widziałem nigdy czegoś takiego może to od manganu zabarwiło sie cze
Metan - 24.07.2008 18:12
" />Hmm... Najwyżej kiedyś się wyczyści.
Ostatnie pytanko:
Wybieram się do porządnego sklepu akwarystycznego w niedalekiej przyszłości. Chciałbym kupić jakieś ryby strefy przydennej. Bardzo interesują mnie sumowate. Czy mogę trzymać z moim giętkozębem (8 cm) jakieś inne sumokształtne? Np. kiryski? Jak tak to w jakiej ilości? Moje akwa to 54 litry więc nie chcę zbyt gęstej obsady. Jeśli mogę w takim akwa trzymać więcej niż 2 kiryska to jaki gatunek mi polecacie?
leszczcyc - 24.07.2008 19:04
" />hej male troche nie zapominaj że on cały czas rośnie możesz miec parę kirysków lub inne ale spokojniejsze sumy takie ktore w nocy nie spustoszy ci akwa jak masz jakieś małe rybki to lepiej nie zwiękrzać tylko kiryski lub jeszcze jednego giętkozemba ale liczysz się że będziesz musiał załatwić wiekrze akwa za jakiś czas
Metan - 24.07.2008 20:22
" />Właśnie na początku rosnął bardzo szybko jak go przyniosłem ze sklepu przybyło go 4 razy tyle. Ale teraz już od jakiegoś czasu nie rośnie. Nie wiem dokładnie nawet co to za gatunek. Szukałem go wiele razy na necie ale zdjęcia które znalazłem nie odpowiadały. Zwykle jest granatowo czarny z czarnymi plamkami. Ma też czarne plamki na ogonie i płetwach ułożone symetrycznie. Brzuch jest jasny - taki.... hmm... kremowy.. biały. Coś w tym stylu. Co to może być za gatunek?
leszczcyc - 25.07.2008 19:54
" />wyślij zdjęcie poszukamy razem a tak to niema mowy aby powiedzieć jaki to gatunek tyle ich jest
Metan - 26.07.2008 08:12
" />Ok. Spróbuję zrobić dziś wieczorem jak wyjdzie na żer i jutro albo dziś wstawię je.
Metan - 27.07.2008 08:49
" />Oto i on. Musiałem użyć lampy błyskowej dlatego ma takie białe oczy. xD Mam nadzieję że mu nie uszkodziłem wzroku. Co to może być za gatunek?
Jedyne co mi na myśl przychodzi to giętkoząb groszkoplamy. Ale nie wiem na pewno. Pamiętam jak go kupowałem w sklepie to pani mówiła że pierwszy raz taką rybę na oczy widzi. Nic dziwnego że był opisany jako "sumik".
Załącznik:Giętkoząb.JPG
leszczcyc - 27.07.2008 18:39
" />hej ładny poszukam widze że bardzo zadbany jest i dobrze karmiony posiada dużą płetwe tłuszczową można cie śmiało pochwalić dbasz o pupila
Metan - 02.08.2008 08:20
" />He he. Dzięki. Po prostu robię co mogę.
I co? Dowiedziałeś się już co to może być za gatunek?
leszczcyc - 02.08.2008 14:31
" />hej szukałem ale takiego nie znalazłem ja miałem takie w akwa ale groszkowy ma duże plamki poszukam jeszcze jedna stronka mi zosytała do sprawdzenia jak będe wiedział jaki to gatunek napisze cze
leszczcyc - 03.08.2008 17:35
" />http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a124/a124,3.html zobacz to będzie chyba ten weż pod uwage że jest jasne tło i akwa http://www.akwarium.net.pl/adv/synodont ... entris.htm http://aqualandpetsplus.com/Catfish,%20 ... 20(spotted).htm http://www.akwafoto.pl/jakwafoto2/core/ ... atunki=301 narka napisz jak coś znajdziesz cze
Metan - 05.08.2008 20:54
" />Przeglądałem zamieszczone przez Ciebie linki i doszedłem do wniosku że to będzie jednak Synodontis nigriventris.
Kiedy daję go do wiadra na czas wymiany wody (jest ono białe) to przyjmuje prawie taki sam odcień jak ten nigriventris na zdjęciu w 1 linku. Lubi też pływanie na grzbiecie, zwłaszcza kiedy podany zostaje pokarm w płatkach/granulkach i nie specjalnie przejmuje się tym że jest zapalone światło czy że go obserwuję.
Wiem już wszystko czego chciałem się dowiedzieć. Dzięki. Temat można zamknąć.
leszczcyc - 06.08.2008 07:27
" />oki powodzenia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|