Fotografowanie akwarium oraz obróbka zdjeć .
ahaed - 19.08.2009 16:16
" />W poniższym poście chciałbym przedstawić podstawowe zasady fotografowania akwarium oraz podstawowa obróbkę zdjęcia . Zaczniemy od przygotowania akwarium , następnie pomieszczenia , zdjęcie , obróbka oraz umieszczenie fotografii na forum . Wiedząc , że większość osób fotografuje kompaktami i nie każdy interesuje się fotografią . Postaram się to opisać zrozumiałym dla wszystkich językiem . Z tegoż też względu pozostajemy przy formacie zdjęcia JPEG . Pomijam zupełnie obróbkę zdjęć typu : RAW , sRAW , TIFF , DNG itp . Tak samo pomijam kwestię doboru odpowiedniego obiektywu , dodatkowych lamp , obróbki photoshop'em itd. Więc zaczynamy
Na początek kilka słów ze słowniczka o fotografii :
ISO- to parametr określający, w jakim stopniu element światłoczuły jest wrażliwy na światło. Inaczej mówiąc określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia filmu/matrycy.Im mniejsza wartość ISO tym element światłoczuły jest mniej wrażliwy na światło i potrzeba więcej światła do prawidłowego naświetlenia zdjęcia.Jednak podnoszenie czułości pociąga za sobą pewne konsekwencje, mianowicie wyższe wartości ISO powodują tak zwane szumy, czyli zakłócenia objawiające się widocznymi pikselami sprawiającymi, że zdjęcie jest bardziej ziarniste.
Przysłona,zwana także przesłoną -jest to mechaniczna część aparatu, a właściwie obiektywu, składająca się z nachodzących na siebie, wyprofilowanych blaszek. Celem tego mechanizmu jest regulacja ilości światła przechodzącej przez obiektyw i padającej na element światłoczuły (matrycę - aparaty cyfrowe / film - analogowe). Jest to jeden z elementów decydujących o naświetleniu zdjęcia. Zwykle przysłona oznaczana jest jako f (wartość) â na przykład f2,8 lub jako sama wartość. Im owa wartość jest wyższa, tym przysłona przepuszcza mniej światła do obiektywu.Przysłona poza regulacją stopnia naświetlenia zdjęcia wpływa także na tak zwane "GO" - Głębia ostrości. Jest to obszar na zdjęciu, w którym wszystkie elementy są ostre. Im większą ustawimy przysłonę tym większą uzyskamy głębię ostrości, ale również zatrzymamy więcej światła, więc musimy to zrekompensować dłuższym czasem naświetlania lub większą czułością ISO.
Czas naświetlania - Czas naświetlania jest to czas otwarcia migawki, w którym naświetlany jest element światłoczuły w aparacie.Czas naświetlania obok przysłony jest jednym z najistotniejszych parametrów robionego zdjęcia. W warunkach słabego oświetlenia konieczne są dłuższe czasy naświetlania, a przy mocnym świetle krótsze. Jeżeli wybierzemy długi czas naświetlania np. kilka sekund, każdy ruch w kadrze zostanie odwzorowany na zdjęciu. Dlatego też robiąc zdjęcia nocne, zwykle konieczne jest zamontowanie aparatu na statywie, a często nawet trzeba korzystać z wyzwalacza, gdyż przyciśnięcie spustu może poruszyć aparat.
To są 3 najważniejsze rzeczy jakie trzeba wiedzieć o aparacie .
edit: Programik symulujący ustawienia migawki, przysłony, iso . Pomoże to szybciej zrozumieć działanie tych wszystkich "mechanizmów" jakie mamy w aparatach.
http://dryreading.com/camera/index.html .
Skoro już coś wiecie na ten temat to idziemy fotografować
Przygotowanie akwarium :
- dzień przed fotografowaniem robimy małą podmiankę wody , odmulamy dno oraz dokładnie czyścimy wszystkie szyby , z zewnątrz także , to bardzo ważne !! Mamy chwile czasu przy okazji aby coś przesadzić , dosadzić , zmienić w wystroju . W dzień fotografowania staramy się już nic nie ruszać w zbiorniku !! Niech woda się przez noc przefiltruje , wszystko się ułoży , rybki się uspokoją i wrócą do swojego normalnego zachowania . Nie karmimy ryb na 2-3 godziny przed fotografowaniem !!
- pomieszczenie . Zdjęcia staramy się robić po zapadnięciu zmroku . Jeżeli nie mamy takiej możliwości to musimy maksymalnie zaciemnić pokój (rolety, żaluzje...) . Pamiętajmy o wyłączeniu telewizora, monitora oraz innych obiektów dających światło , które może nam się odbić w przedniej szybie akwarium. - aparat ustawiamy na statywie . Z braku statywu kładziemy go na czymś stabilnym typu : stół , książki itp. - ustawienia aparatu : -Każdy model czymś się różni , więc ciężko podać "gotowca". -Staramy się używać trybów manualnych np : M-manual , AV - priorytet przysłony , T-priorytet czasu . W każdym aparacie te ustawienia mogą mieć inne oznaczenia . Ja osobiście używam trybu " M " więc dalej będę opisywał na jego przykładzie. -Więc aparat ustawiamy w tryb " M " , wyłączamy lampę błyskową !! ISO ustawiamy jak najniższe , czyli w kompaktach będzie to granica 80-200 max . Powyżej zdjęcia będą już "zaszumione" . Przysłonę ustawiamy w granicach f- 5.6-9 . Czas około 1/10 , 1/30 . To nie są sztywne ustawienia , każdy musi sam dokładnie sprawdzić u siebie jak to będzie wyglądać . -Kadrujemy tak aby całe akwarium było widoczne ( bez obciętych rogów itp ) -Włączamy samowyzwalacz -I mamy pierwsze zdjęcie . Na ekranie kontrolujemy czy nie za jasne(za ciemne) , poruszone czy też nie i wprowadzamy korekty w ustawienia . -Robimy dla pewności kilka ujęć więcej , gdyby któreś jednak było poruszone lub nieostre . -Mamy już zdjęcia więc zrzucamy je na komputer.
Mamy zdjęcia już na komputerze , pora je troszkę obrobić . Skoro robimy amatorsko zdjęcia użyjemy także takich programów do obróbki,np:gimp, XnView, IrfanView. Ja użyłem darmowego XnView , można go legalnie ściągnąć tutaj : http://www.xnview.com/en/downloadwin32.html ( wersja "Multi-language" ) . Osobiście obrabiam zdjęcia w innym programie lecz zdecydowałem się na ten program , gdyż nie każdy posiada płatne programy do obróbki zdjęć oraz grafiki .
Więc włączamy XnView i otwieramy interesujące nas zdjęcie . Ja będę to robił na przykładzie zdjęcia mojego akwarium :
Na początek przycinamy zdjęcie : Klikamy lewym przyciskiem myszy w rogu zdjęcia i przeciągamy myszką w celu zaznaczenia obszaru jaki ma pozostać po przycięci.Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy komendę "Przytnij".
Następnie zmniejszamy rozmiar . Na fora internetowe używamy najczęściej rozmiaru 800x600 , gdzie 800 to wymiar dłuższego boku : obraz>zmień rozmiar .... drugi wymiar jest dodawany automatycznie .
Pora wyostrzyć troszkę nasze zdjęcie : filtr>efekty>wyostrzenie (polecam około 36-44 max ) Proszę , nie przedobrzyć z wyostrzaniem , bardzo brzydko to później wygląda.
Poprawmy troszkę niedociągnięcia obrazu : filtr>efekty>uwydatnianie szczegółów, krawędzi Nasycenie koloru : klikamy w ikonę zaznaczoną strzałką i odejmujemy troszkę zielonego koloru(aparaty najczęściej za dużo go dodają)
Ramka : obraz>obszar roboczy (procentowo zwiększamy o 1-2 % i zaznaczamy kolor np:biały)
Następnie robimy to samo dając np: o 20% więcej i kolor np: czarny :
Jak ktoś chce to dorzucamy jeszcze podpis : obraz>dodaj tekst
Pamiętajmy,że dodanie ramki zwiększa rozmiar zdjęcia !!! Powinniśmy wtedy ponownie go pomniejszyć do wymiaru 800x600 !!! Po każdym pomniejszeniu trzeba go bardzo delikatnie wyostrzyć !
Dla przypomnienia zdjęcie przed oraz po całej operacji :
Zdjęcie wziąłem pierwsze lepsze jakie miałem pod ręką . Kilka kompresji zrobiło ślad na jakości zdjęć , dodatkowo screeny zjadły ich jakość ale sądzę że różnica jest zauważalna . Mam nadzieję , że choć troszkę przybliżyłem wam sprawę fotografowania akwarium . Nie taki diabeł straszny jak go malują .
ps. jeżeli gdzieś się pomyliłem lub nie dopisałem czegoś , to proszę dać mi znać
maziama - 19.08.2009 18:02
" />Bardzo mi się podoba temacik! Ja mam jakiś program do obróbki zdjęć gdzie jest tylko po angielsku lub niemiecku (z tych ogólnie znanych), nie żebym trąba była, ale jednak nie wszystko się rozumie. Muszę sobie jakiś programik ściągnąć... i teraz wiem jaki! Oczywiście twoje wskazówki na początek jak znalazł. Tak więc JA pięknie dziękuję! Pozdrawiam!
thomasse - 19.08.2009 19:27
" />Tyle czasu szukałam i zastanawiałam się jak Wy to robicie, że macie tak cudne akwaria - czyt. zdjęcia w galeriach - , a ja takie nieciekawe? I ty podałeś mi odpowiedź na talerzu... po paru próbach moje też już jest piękne!
Dziękuję bardzo!!!
marceli - 20.08.2009 07:58
" />jedwabiście przydatny temat ukłony i szacunek dla ciebie pozdrawiam
jucha - 22.08.2009 09:50
" />Prośba do moderatora żeby przykleić ten temacik. Bo przydatny i bardzo wyczerpujący. Ahiedzio Senkju
majaluki - 30.08.2009 20:12
" />jeśli mogę, brawo za wątek, z darmowych programów do obróbki polecam GIMP i jego różne wersje.
mei - 03.09.2009 23:05
" />Od siebie dodam, że u mnie na Viście niestety Gimp się wieszał za każdym razem. A szkoda, bo dobry program. Jeśli chodzi o samo zmniejszenie rozdzielczości i to wielu fotek naraz, polecam program dołączony do pakietu Office, czyli Picture Manager. Z darmowych programów do obróbki zdjęć, polecę SumoPaint. To program nie wymagający instalacji na komputerze. Odpala się go na stronce internetowej. http://www.sumopaint.com/web/#/home/
ekspres - 07.09.2009 17:10
" />Polecam jeszcze darmową przeglądarkę IrfanView. Ma możliwość edycji zdjęć która jest nawet bardziej niż wystarczająca. Do tego szybka obsługa przy pomocy skrótów.
theng - 17.01.2010 12:29
" />dzięki za ten post, super a pierwsze efekty w moim poście w Galerii 25l
http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=22&t=14864
ahaed - 22.01.2010 17:32
" />W związku z wieloma pytaniami na PW o ustawienia aparatu itp, dołączam tutaj oraz w pierwszym poście, programik symulujący ustawienia migawki, przysłony, iso . Pomoże to szybciej zrozumieć działanie tych wszystkich "mechanizmów" jakie mamy w aparatach.
http://dryreading.com/camera/index.html
jeronimo - 22.01.2010 18:53
" />IMHO jakiś dziwny ten symulator.... może pomoże zrozumieć jak to działa pod warunkiem że będziemy patrzeć do skali przesłony F/11 (przynajmniej jak domyślnie jest otwarty w trybie Medium). Po F/16 to trochę "pojechali" - nie zmieniając ogniskowej obiektywu, punktu ostrzenia AF (w tym wypadku centralnego) nie uzyskamy takiego efektu jak tam pokazują.
Jeśli ktoś chce zrozumieć o co w tym biega to niech od razu ten symulator ustawi w tryb [High] no i w necie poczyta sobie o głębi http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4 ... ro%C5%9Bci
pozdrawiam
ahaed - 22.01.2010 19:01
" />To tylko przykład działania . Wiem, że nie odzwierciedla w 100% wszystkiego ale daje jakieś pojęcie o tym, co i jak działa w aparacie .
Ps: chyba trzeba tu posprzątać . Bo się zaraz zrobi "tasiemiec" z tego tematu
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|
|