ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

GLONY, GLONY!!!





meyday1990 - 15.03.2010 06:54
" />Witam! Akwarium posiadam już od ok. 7-8 miesięcy. Jest to niewielki baniaczek - 25 L. Mam w nim bojka i kilka clithonów. Od pewnego czasu strasznie rozrosły mi się gloniska - brązowe naloty na roślinach z większymi liśćmi i zielony - "szlamisty", dosłownie wszędzie. Podmiankę robię co tydzień 20%, staram się zbierać ręcznie glony, jakoś się udaje, ale to powtarza się co tydzień - co zbiorę to odrasta w przeciągu tygodnia. Jest to trochę denerwujące, ponieważ przed rozpoczęciem zimy nie miałem żadnego problemu z glonami. Dodam, że akwarium nie ma styczności ze słońcem. Mam 2 teorie:
1. zbyt słaba filtracja - mam trochę tandetny filtr Hanzy z deszczownią, gdy go czyszczę gąbka jest niezbyt brudna więc świadczy to o słabej filtracji
2. jedenastowatowa żarówka energooszczędna - czy może prowadzić do rozwoju glonów? Zauważyłem, że w miejscach zaciemnionych glony nie rozwijają się tak dobrze.

Nie stosuje żadnych nawozów, zamierzam właśnie zacząć nawożenie kulkami gliniano - torfowymi.
Czy zakup krewetek lub nowego filtra zewnętrznego będzie dobrym wyjściem? O krewetkach myślę już od dawna, ale nie jestem pewien co do reakcji bojka. Liczę na pomoc. Pozdrawiam.

Kilka fotek:




- Przemo
" />Usunąłem wszystkie posty z tego forum i postanowiłem go opuścić. Ekipa zarządzająca wie dlaczego



trelus - 15.03.2010 17:23
" />1 Masz ogromne niedobory podejrzewam że i mikro i makro (zwróć uwagę na liście anubiasa)
2 zakup filtra tak,krewetek nie (one tam mogą nie przeżyć)dziwe się że ten bojownik jeszcze daje rade
3 te glony mogą powstawać w wyniku słabego oświetlenia
4 i daj se spokój z kulkami gliniano-torfowymi

PS:przemo w tym przypadku pytanie o NO2,NO3 i PO4 jest zbędne



meyday1990 - 16.03.2010 05:29
" />Liście anubiasa wyszły tak akurat na zdjęciu. W realu są ciemno zielone i twarde, ładnie rosną lecz zarstają glonami. Te liście po prawej to "nowopowstałe", dlatego mają taki jasny kolor. Wyjmę go, wyczyszczę i wtedy zrobię fotke A parametry nie mogą być chyba aż tak złe - bojek ma się świetnie, a dodatkowo mam 4 clithony którę są od początku akwarium, a ślimaki są o wiele bardziej uczulone na zły skład wody niż ryby. Miałem również ampularię, mieszkała w moim akwa około 4 miechy, później oddałem do kumpla I czemu dać se spokój z kulkami? Mogą źle wpłynąc na waunki w akwa??




trelus - 16.03.2010 07:21
" />Bo same kulki ci nic nie dadzą

A ten anubias jest niby ciemno zielony i twardy mówisz

to się przyjrzyj dokładnie na przykład drugi liść od lewej ten na którego pada cień liścia nad nim
Jest żółty jak cytryna

Albo ja mam namieszane coś w ustawieniach kolorów w monitorze
albo się pomyliłem co do niedoborów



meyday1990 - 16.03.2010 16:48
" />Pomijając sprawę anubiasa ( na pewno jest taki jaki powinien być, ponieważ mam porównanie) , wymiana na lepszy filtr, mam na myśli jakąś małą kaskadę i ograniczenie światła do np. 6h na dobe i zakup krewtek to dobre wyjście? Akwarium wygląda ładnie tak dzień po podmianie wody i odmuleniu, a potem znowu smutno się robi jak patrze



meyday1990 - 21.03.2010 16:36
" />Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc spytam się tu:
W akwarium pływają jakieś dziwne malutkie niteczki, jest ich dość dużo, na pierwszy rzut oka ich nie widać, trzeba się lepiej przyjrzeć. Czy to glony czy może coś innego?



Tibr - 21.03.2010 21:44
" />Co do pierwszego wątku: Zmień filter jesli sam widzisz że ten nie daje rady, rośliny wyjmi pomocz kilka minut w roztworze kwasku cytrynowego. Ale czy dokladnie odmulasz? Testy pomogły by ci wykluczyć lub zidentyfikować przyczynę powstania glonów. (tj. PH zasadowe, azotany,fosforany, światło słoneczne)
Jeszcze jedno PO4 możesz wlewać razem z woda wodociągową wiec nie zakladalbym z góry że jest ich brak.

Co do drugiego wątku to musisz dokładniej opisać lub zrobić zdjcie z powiekszeniem bo tak to można wróżyć: śmiecie-paprochy, stułbie...jeżeli długie cienkie to moga by glony nitkowe, a to + powyższy wątek świadczy że masz problem z zachowaniem równowagi w akwarium.



- Przemo
" />Usunąłem wszystkie posty z tego forum i postanowiłem go opuścić. Ekipa zarządzająca wie dlaczego



TheDivineConspiracy - 21.03.2010 22:36
" />
">trelus, zazdroszczę niesamowitego zmysłu diagnozy chorób organizmów żywych, powinieneś zostać lekarzem albo wróżką
niedobory mikro i makro, słabego oświetlenia
Zastanawiam się co jeszcze rośliny potrzebują do życia? Chyba już nic, skoro pisałeś, że parametry wody nie mają znaczenia.
Czyli to wszystko oznacza, że on trzyma rośliny w wodzie prawie destylowanej i na dodatek ma słabe oświetlenie. Innymi słowy wszystko do wymiany.
Cóż za diagnoza

Nie wiem po co był tego typu post. Trelus ma rację, więc sam siebie pogrążasz takim pisaniem j.w. Napisał, że mało istotne są parametry, bo widać na oko co jest grane. Nie przekręcaj słów.

Na korzeniach anubiasa widać sinice. W działających jakiś czas zbiornikach jest to oznaka niedoboru azotu. Warto by zaciemnić zbiornik na ok. 5-6 dni i włączyć na ten czas dodatkowe napowietrzanie.
Edycja:
PS:

">Te liście po prawej to "nowopowstałe", dlatego mają taki jasny kolor.
Chloroza młodych liści to najczęściej braki NO3, więc wszystko się potwierdza.

Powodzenia.



- Przemo
" />Usunąłem wszystkie posty z tego forum i postanowiłem go opuścić. Ekipa zarządzająca wie dlaczego



trelus - 22.03.2010 04:06
" />
">trelus, zazdroszczę niesamowitego zmysłu diagnozy chorób organizmów żywych, powinieneś zostać lekarzem albo wróżką
niedobory mikro i makro, słabego oświetlenia
Zastanawiam się co jeszcze rośliny potrzebują do życia? Chyba już nic, skoro pisałeś, że parametry wody nie mają znaczenia.
Czyli to wszystko oznacza, że on trzyma rośliny w wodzie prawie destylowanej i na dodatek ma słabe oświetlenie. Innymi słowy wszystko do wymiany.
Cóż za diagnoza

Czeka cię kolego mnóstwo godzin czytania i doświadczeń na własnym akwa zanim zaczniesz komuś mówić kim mógłby być pomyśl kim ty możesz być Bo widzisz przeczytanie postu i zrozumienie go to wielka różnica niż tylko przeczytanie

Woda mu tak wyjałowiała że zgodzę się z tobą że to prawie destylowana

PS mikro i makro wchodzą w skład parametrów wody.miedzy innymi B,Mn,Zn,Cu,Fe,Mo,S,C i PO4,NO2,NO3 i jeszcze NH4
I nie trzeba być wielkim uczonym aby to wiedzieć
Mówie to po to abyście wiedzieli zwłaszcza przemo bo on potrzebuje informacji

A przemo i mam pytanie czy badania z sanepidu pomogły ci w walce z glonami???
Bo po twoich postach wnioskuje że masz recepte na glony
No może z wyjątkiem tego dwumiesięcznego akwa



meyday1990 - 22.03.2010 06:29
" />To zdjęcia anubiasa przed czyszczeniem. Są jeszcze na nim glonki, ale na chorego mi nie wyglądał :/ Akwa jest po podmiance, wyczyściłem wszystkie roślinki, szyby, żwirek... niestety glony wróciły... sinice odpuściły, ale nitki zaatakowały ze zdwojoną siłą Czy podawanie K2SO4 lub KNO3 w czymś może pomóc?
Fotki:



trelus - 22.03.2010 07:27
" />Tak jak ktoś już to tam napisał zachwiana równowaga biologiczna akwa.Nitki dlatego że śa braki prawdopodobnie w makro.Nie nawozisz na razie niczym i widzę ze nie zagłębiałeś się w tematy nawożenia.Więc spróbuj podmieniać na razie przez tydzień lub 2 30% wody co 2-3 dni.Może takie podmianki ci pomogą zwalczyć nieco tego glona i doprowadzić do równowagi w akwa.Bo w kranówie też jest mikro jak i makro.A za ten czas poczytaj trochę o nawożeniu bo podawanie samego KNO3 może pomóc ale nie musi.Poza tym zmiana filtra to na bank i nie wiem czy nie oświetlenia przynajmniej na takie samo tylko że nowe.



meyday1990 - 22.03.2010 17:16
" />Dzieki za odpowiedzi Oświetlenie zostaje bo dość niedawno kupowałem, teraz podmianki + nowy filter + KNO3 lub K2SO4 i myśle że bedzie ok, bo przy moim bojku chyba krewecie odpadają - widać że niezbyt przyjazny, ale nie mam serca go oddawać
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl