krok po kroku-pokrywa do akwarium profilowanego z paneli PCV
kamil554 - 04.05.2010 20:41
" />Witam,
Jest wiele opisów w sieci jak zrobić pokrywę do swojego akwarium. Większość z tych instrukcji opisuje jednak jak zrobić pokrywę do akwarium o prostych ścianach, właściciele akwariów profilowanych pozostają bez odpowiedzi. Moje profilowane 216L okazało się na tyle niewymiarowe (100X40X46), że postanowiłem jednak przetrzeć szlaki i zrobić pokrywkę z przodem wygiętym. Szukałem opisów, trzepałem Internet na lewą stronę i znalazłem tylko jeden (!) opis zrobienia pokrywy, której konstrukcja była oparta na ramie z aluminiowego profilu (pomysł jak dla mnie nietrafiony), więc mam nadzieje, że ktoś sobie skorzysta z tych moich wypocin.
Pierwszym problemem okazał się wybór materiału. Spienione PCV byłoby materiałem idealnym. Łatwo się tnie i wygina. Ma jednak jedną podstawową wadę- jest za drogie- po przeliczeniu kosztów okazało się, że za sam materiał musiałbym zapłacić minimum 77zł. Ponad to, krawędzie musiałyby być klejone a na profilowanej stronie powstają naprężenia na tyle duże, że lepiej nie ryzykować czy klej je wytrzyma. Ze względu, na to, że nie często mam okazję robić podobne rzeczy i nie jestem doświadczonym majsterkowiczem, w razie zniszczenia płyty doszłyby kolejne koszta, a tego wolałem uniknąć Mój wybór padł na panele ścienne ( także wykonane z PCV, tyle że niespienionego), których koszt jest zadziwiająco niski, bo jeden panel o wymiarach 280cmX33cm kosztuje 15zł. Na moje akwarium potrzebne były dwa panele, czyli 30zł.
Zanim przystąpimy do pracy warto zrobić sobie projekt na kartce, albo w jakimś programie. Ja skorzystałem z obu możliwości, czyli szkic na kartce, potem wrzucenie do programu: Bardzo prosty do tego celu jest program Pro100. http://download.pro100.eu/pl/pro100_demo_pl.exe Łatwy i intuicyjny, a efekty można oglądać w 3d pod różnymi kątami. Koncepcja mojej pokrywy wyglądała tak:
ok., Mamy już pomysł i zarys jak to ma wyglądać. Teraz najważniejsze.
Jeśli mamy różne rodzaje paneli do wyboru warto wybrać grubsze - są sztywniejsze. Kolor i faktura dla mnie były nieważne, bo i tak chciałem je okleić pod kolor mebli. Spokojnie można wybrać więc najtańsze i brzydkie jak noc
2. Żeby rama pokrywy była sztywna uznałem, że lepiej nie ciąć panela na cztery osobne elementy, a potem kombinować z klejeniem, tylko wykonać z jednego długiego, a potem na rogach je pozaginać. Niestety 280 cm wystarczyło tylko na trzy z czterech ścian, więc zmuszony byłem profil wykonać osobno.
Frontową stronę wyciąłem tak, żeby później ją tylko wyrównać i oszlifować (długość 100cm, ale warto uciąć więcej żeby było potem z czego poprawiać)
Tylną ścianę oraz dwie boczne wycinamy w taki sam sposób. Trzeba uwzględnić, że po wewnętrznej stronie ma zostać tyle materiału, żeby swobodnie zachodził do wewnątrz akwarium, a po stronie zewnętrznej żeby zakrywał lustro wody. U mnie zewnętrzna strona sięga nieco poniżej szklanego wspornika, który jest przyklejony w środku.
Ten âźnaddatekâ ma pełnić rolę okapnika, żeby woda parująca i skraplająca się na pokrywie spływała powrotem do akwarium, a nie podciekała na zewnętrzne ściany akwarium. Oprócz tego okapnik zapewnia taką sztywność, że rama trzyma się nawet bez klejenia
Całość póki, co wygląda tak:
ok. Czas na zaginanie i tworzenie boków:
3. Długość potrzebna do zrobienia zacięcia, to długość zmierzona na zewnętrznych krawędziach ścian akwarium, czyli w miejscu oznaczonym na rysunku numerem jeden. Ja na początku zmierzyłem tam gdzie jest dwójka i o mało, co nie narobiłem sobie dodatkowej roboty. Uwaga! W źle wykonanych akwariach te długości (prawego i lewego boku) pewnie nie będą takie same, dlatego należy każdy bok zmierzyć osobno!
ok. teraz nanosimy wymiary na wewnętrzną stronę ramy. Kreska, którą kreślimy będzie miejscem gdzie panel ma być przecięty aż do końca tych âźżeberekâ Suwmiarką odmierzamy po każdej stronie kreski taką samą odległość. Linie te są o tyle pomocne, że wiadomo jak daleko wyciąć wewnętrzną stronę panela. U mnie, aby powstał kąt prosty, przy grubości panela 8mm było to po 6,5mm z każdej strony.
Czas na wycinanie. Warto to zrobić na spokojnie. Krzywo wycięte żeberka potem będą skręcać całą belkę. Jeśli zacięcia będą wykonane dokładnie pod kątem 45stopni całość ładnie się zejdzie i po zalaniu klejem nie będzie tam się zbierała woda.
Boki zacięte, można zrobić pierwszą przymiarkę:D
no gitarra idealnie nie jest , ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.
4. Następnie cięcie części frontowej- profilowanej.
Ja odmierzyłem sobie więcej niż długość tego boku, żeby mieć listwę zrobioną na âźgotowoâ, a potem tylko ją skrócić do pożądanej długości, zaciąć i przykleić do pozostałej ramy.
Przy docinaniu listwy na wysokość warto jest poprosić jakiegoś znajomego żeby odcięty skrawek przytrzymał.
Rysiek jest zawsze chętny żeby pomóc w potrzebie, więc nie dość, że trzymał to jeszcze pilnował żeby skrawek nigdzie nie uciekł
Zacięcia na rogach to już czysty eksperyment, bo w każdym akwarium kąt między szybą profilowaną a prostą będzie pewnie inny. Nie ukrywam, że nie jest to łatwe u mnie też idealnie nie wyszło.
Ok. Nakładamy profil na akwarium.
Można wkleić już kątowniki. Ja z braku laku przykleiłem klejem z pistoletu paski wycięte z zewnętrznej części panela. Kątownik ze sklepu byłby oczywiście lepszy, ale zakup to już koszt, a kosztów unikać trzeba jak ognia⌠nie no oczywiście żart, czasami się nie da, lub nie warto oszczędzać, ale nie jest to najgorszy zamiennik Nie trzeba zwracać uwagi na estetykę bo i tak przecież nie będzie to widoczne, a klej z pistoletu twardnieje w kilka sekund, dlatego pozwoliłem sobie na artystyczny nieład.
I rama gotowa
5.Wycinamy górną część pokrywy. Na tym kawałku będzie zawieszona jedna ze świetlówek:
Następnie środkowa- otwierana klapa:
hmmm... no teraz ciężka sprawa⌠wycięcie profilu. Przykładamy panel i od spodu odrysowujemy kontur tej części pokrywy:
no i wycinamy:
dokładamy nowo powstałe ustrojstwo do resztyâŚ- nie jest źle
Chcę podkreślić, że pokrywa nie jest jeszcze poklejona, dlatego widoczne są te szparki, w rzeczywistości całość jest odrobinę lepiej spasowana.
Pokrywa nie jest jeszcze skończona, ale nie wiem czy dalej będzie chciało mi się robić fotorelację.
Pokrywa musi być jeszcze poklejona i oklejona, klapa dostanie 5 małych zawiasów, (lub listwę zawiasową) oraz gałkę do podnoszenia, zostaną wycięte otwory na kable i rury wylotowe filtra. Potem jeszcze montaż czterech świetlówek, ale to już (być może) w następnym odcinku Pozdrawiam.
poradnik wykonany przez Kamil554 Jeśli chcesz wrzucić ten poradnik na inne forum, to proszę bardzo, ale będzie mi miło jeśli mnie o tym wcześniej poinformujesz.
kamil554 - 02.08.2010 18:37
" />Dostałem na pw wiadomość odnośnie tego jak sprawuje się pokrywa wykonana z materiału jakim jest PCV , dlatego podzielę się spostrzeżeniami na ten temat. Po miesiącu użytkowania mogę śmiało powiedzieć, że był to dobry wybór nic się nie odkształca i nie wygina od wody ani od temperatury świetlówek (2X39w dosyć mocno grzeje. 1x30 na razie jest nie załączane, ale jak sprawdzałem też nic sie nie wygina). To co na dzień dzisiejszy zrobiłbym inaczej to lepsze wykończenie "szparek", bo teraz jak jest ciemno w pokoju to trochę widać jak światło przebija od środka... poza tym full wypas za małą kasę Poniżej parę fotek wersji skończonej i od środka pozdrawiam
a tutaj to co znajduje się pod pokrywą i na (też własnoręcznie robionej) szafce z tego tematu viewtopic.php?f=40&t=18020
Marakesz - 22.10.2010 09:38
" />Dzięki! Tego szukałem! Specjalnie się zarejestrowałem, żeby Ci podziękować za instrukcję i fotorelację. Kawał dobrej roboty, zwłaszcza, że poza zrobieniem pokrywy trzeba to było obfotografować i opisać. Zastanawiałeś się kiedyś nad zawodowym pisaniem instrukcji? Pozdróvko dla Ryśka. Gdyby nie on... Biorę się do roboty!
05rafal - 22.10.2010 09:44
" />Imponujące .Dałeś mi do myslenia .Pozdrawiam
_DRAGO_ - 22.10.2010 09:51
" />Bardzo zgrabnie wykonane. Doszedłem do wniosku, że lepiej samemu sobie zrobić pokrywę .
Kamiloos84 - 22.10.2010 09:57
" />według mnie dałeś mistrzowski popis sam jestem w trakcie robienia pokrywy a tu mam jak znalazł wielkie dzięki!!
Rafi200 - 22.10.2010 14:40
" />Temat proponuję podkleić ponieważ teraz dużo osobom to pomogło i jeszcze pewnie wielu pomoże
kamil554 - 23.10.2010 20:33
" />strasznie miło czytać o tym, że instrukcja się nie marnuje i ktoś korzysta z tego pomysłu sam już zapomniałem o tym temacie, a tu nagle takie serdeczne wypowiedzi
A co do Rysia, to macie rację... Gdyby nie On...
Kamiloos84 - 23.10.2010 21:09
" />ja mam jedną małą uwagę myślę, że jakbyś jeszcze dociął tą piankę pod akwarium na jego wielkość wyglądało by lepiej
kamil554 - 26.10.2010 12:21
" />Zgodzę się z tym, że wyglądało by to lepiej. Tak też chciałem zrobić na początku i okleić go tą samą okleiną co pokrywę, ale blat jest zrobiony z płyty OSB i klej się go nie trzyma. Laminaty do płyt OSB są dosyć drogie, dlatego pianka jest na całej powierzchni blatu
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|
|