ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

mętna woda, dziwne roślinki...





mrowa - 27.01.2010 14:58
" />Witam!
Niedawno założyłem akwarium:
pojemność - 216 profil
oświetlenie 2x30W T8 (wiem że małe ale na razie mam tylko kilka roslinek po srodku)
tło- czarne z folii
podłoże - czarny żwir 3mm warstwa 2-3 cm pod to acti substrate Aquaela wymieszane z Filtus MHK (warstwa ok 2cm
akwarium stoi, lekko narażając się na słońce.
zasadzilem kilka roślinek - Hygrophila salicifolia, troche jakiegoś czegoś porastającego, jedna roślinka z dużymi liśćmi i taka trawa spiralna..
Temperatura po zalaniu wynosila 28stopni C. Zbić mi się udało ją do 25 po 2 dniach.
Po 4 dniach zaczalem podawac co2 z bimbrowni - nie mam dyfuzora ale puszczam dużo (ze 40 na sekunde) bąbelkow wielkości 2mm. Rybek naturalnie nie wpuszczałem.
Mam usypaną taką ścieżkę z piasku. Piasek i żwir ostro płukałem przed zalaniem. Akwarium było myte bez detergentów, tak samo wklady do filtra i sam filtr. Filtr to jakiś chiński kubełkowy 1400l/h z lampą UV. Na jeden dzień włączylem tę lamkę. Wklady to: rurki ceramiczne, taki kremowy żwirek i dorzuciłem węgiel jak zaczęło mętnieć.
Mój problem wygląda tak:
po zalaniu woda była klarowna. Na drugi dzień była już lekko zielonkawa. Trzeciego dnia byla już mocno nieprzezroczysta (wlączyłem UV i dosypalem soli akwarystycznej - dwke profilaktyczną na 150l wg opakowania). na następny dizen wylaczylem UV i wlaczylem napowietrzacz a wieczorem go wylaczylem i zaczalem podawac CO2 w malych ilosciach. Piątego dnia - czyli dziś z wodą nie widać poprawy. Rano zacząłem podawać CO2 w sposób opisany wyżej (dużo bąbelkow 2mm bez dyfuzora). Rośliny wyglądają słabo. Lekko brązowieją. A właśnie ich bym nie chciał stracić, ciężko się je sadzi. Oświetlam okolo 10h dziennie. Co mam robić dalej.




Atreyu - 27.01.2010 15:03
" />Zmętnienie biologiczne to normalna rzecz przy nowo założonych baniakach.
Wywoływane to jest zwykle masowym rozwojem pierwotniaków .
Nie jest groźne i zniknie samo do 2tyg [czyli przed wpuszczeniem ryb].
A jak Ci się bardzo śpieszy to możesz na dłuższy czas włączyć UV, ale lepiej zostawić sprawę naturze

Co do roślin - rośliny źle znoszą sól, może to zaszkodziło.
Co2 z bimbrowni - prosto z wężyka - raz że się nie rozpuszcza, dwa że przy tym litrażu bimbrownie się raczej słabo sprawdzają [ale lepsze to niż całkowity brak co2].
Jeśli bąbelki gazu nie będą Ci się rozpuszczać w wodzie [będą za duże jak teraz prawdopodobnie] to raczej bimbrownia nic nie zmieni.
Masz do tego słabe światło, podawanie co2 przy tej ilości oświetlenia też nie daje pełnego efektu. Jak chcesz bardzo akwarium z gęstą roślinnością przydałoby się dołożyć trochę światła .
Podając też co2 za dnia możesz wyłączać dodatkowy napowietrzacz - szczególnie że jeszcze nie ma obsady



mrowa - 27.01.2010 15:57
" />no napowietrzacz nie pracuje teraz w ogóle:)mm
soli właśnie dlatego dużo nie sypalem. Akwarium planuje mocno obsadzić roślinnością jednak na razie nei mam kasy na co2. Oświetlenie też oczywiście wymienie. Myślalem 2x50W dać. Możecie mi podać jakieś konkretne świetlówki? Myślalem że jak zbiornik i filtr kupie to dalej pójdzie z górki, jednak nei ma tak lekko:) Nowe pytanie: czy to zmętnienie nie szkodzi rośliną? Chciałbym teraz na nich sie skupić, uratować je. Zaraz zabieram sie za dyfuzor. Co jeszcze musze zrobic? Zapomnialem napisac ze nie wiem czy te roslinki stykają się bezposredno z substratem, moze z tym być problem. Wykopalem dolki w tym drobnym żwirku posadzilem roslinke i przysypalem ją takim żwirem 7-9mm zeby woda lepiej przeplywala. Doradzcie co zrobić żeby je ratowac.



Atreyu - 27.01.2010 16:05
" />Weź pod uwagę to że świetlówki t8 40W mają 120cm, a 58W 150cm, a t5 54W mają 115cm - do tego trzeba dodać parę cm na oprawki itp. Więc jak się nie mieszczą to będzie trzeba zdecydować się na słabsze, a więcej.

Świetlówki:
-roślinna - Philips Aquarelle
-daylight - Philips 965/865 lub porównywalne innych firm

Roślinki sobie same dojdą korzeniami do substratu, najlepiej dać im czas




mrowa - 27.01.2010 21:26
" />

tu są zdjęcie. Czy taka woda jest normalna? Czy uda mi się uratować roślinki? Co robić? O i przy okazji by mi ktoś je może zidentyfikowal:)



eskulap-suw - 28.01.2010 05:14
" />wiem, że to co piszę może być nie trafione, ale ktoś na forum pisał że jak dał substrat bodajże aquqel'owski to mu właśnie woda zmętniała. może tutaj o to samo chodzi.
nie traktuj tego jako radę, tylko jako kierunek do poszukiwań.



lukasz1992 - 28.01.2010 06:51
" />To normalne, za dwa dni woda się wyklaruje i będzie kryształ. Na pewno z roślin jest nurzaniec i żabienica.



mrowa - 29.01.2010 16:28
" />no i dwa dni minely i nic sie nie poprawilo... dosypalem do filtra wiecej rurek ceramicznych... dzis podmienilem polowę wody i dosypalem soli, wlaczylem uv.
woda po wypuszczeniu wygladala tak:

teraz wyglada tak:

jednak myse ze do jutra znowu zmetnieje. Czy to na pewno są glony? Bo kilka osob mi tak juz mowilo. Spójrzcie na tę wodę w misce i spróbujcie to zientyfikować. Latają po akwa takie małe biale polprzezroczyste paproszki. To chyba te glony no nie? i na roslinach troche tego jest.



flemon1983 - 29.01.2010 17:43
" />Zgodnie z tym co było już napisane mętna woda spowodowana jest intensywnym rozwojem pierwotniaków w akwarium. Jest to proces standardowy dla każdego nowego akwarium i mija z czasem. Wszystko zależy od konkretnego baniaka. Im większy, tym może to trochę dłużej trwać. [w moim przypadku gdy montowałem 60L mętna woda była przez około 2 dni. Potem się wyklarowała].

Osobiście zrobiłbym tak. Wodę pozostaw samą sobie. Możesz dolać coś ze stylu uzdatniaczy:
- aqua safe z TETRY
- easy ballance z TETRY

a do samego filtra proponuje dodać:
- bactozym z TETRY
- albo Filter Biostart z SERY

Aha. Widziałem na zdjęciach, że masz w aqua kamienie. Czy są to kamienie kupowane? Czy też zebrane przez Ciebie? Jak je przygotowałeś przed włożeniem do akwarium?

a do roślinek to po pierwsze zwiększyć światło, bo u Ciebie wychodzi jakieś 0,27 W/L, a to trochę za mało. Myślę również, że roślinki maja za mało żelaza, dodaj np.:
- ferro + z Planta Gainer
- Ferro-Aktiv z Tropicala

Proponuje również odstawić CO2 na jakiś czas [aż się warunki ustabilizują], a w przypadku wody to można włączyć UV i nawet zastosować odwróconą osmozę (to zmniejszy przede wszystkim twardość wody).

Z tą solą to również proponuje ją odstawić bo może negatywnie wpłynąć na rośliny.


">akwarium stoi, lekko narażając się na słońce. sugeruje zacienienie strony od tego okna postawienie jakiejś ścianki albo coś bo później nie będziesz w stanie zapanować nad rozwojem glonów.

Na koniec proponuje również, abyś dołożył więcej roślin, które będą pobierały z wody wszystkie potrzebne sobie środki, ograniczając tym samym mikroelementy, które mogłyby pochłonąć glony = ograniczyć ich rozwój.

I nie proponuje podmieniać wody, bo nowa woda znowu będzie się mieszać i w niej będą się rozwijać nowe pierwotniaki czyli wlej wodę, dołóż roślinek i mocniejsze światło, włącz wszystkie urządzenia (grzałkę, filtr etc.) i nie wyłączaj. W przypadku światła możesz początkowo włączać je na około 7-8 godzin, a stopniowo zwiększać czas świecenia (np. co tydzień o 1 H). Ja tak robiłem i w chwili obecnej wodę mam krystalicznie czystą z dobrymi parametrami.



edie21 - 29.01.2010 20:51
" />moim zdaniem. ale podkreślam moim zdaniem:
nie ma co się za specjalnie bawić w chemika.
nie raz każdego z nas taki problem spotyka i nie ma co wpadać w przestrach.
zwłaszcza, że nie masz jeszcze tam rybek.
roślinkom nic nie powinno być.
ja osobiście wyłączyłabym oświetlenie na nawet tydzień.
nie pogardzę także słowem zaciemniłabym ten zbiornik aby jak najmniej tego światła padało. zwłaszcza słonecznego,które pobudza mikroorganizmy do życia.
ale nie do przesady.
szybciej zwalczysz tego typu zmętnienie w ciemności.
już wsypałeś soli akwariowej to powinno wystarczyć w zupełności.
roślinki?
moje zdanie jest takie:
w naturze bywają takie okresy, kiedy nie dociera światło słoneczne do dna wody w dostatecznej ilości i roślinki "ledwo co widzą".
czasem woda kwitnie glonami do tego stopnia, że pronienie słoneczne niesą w stanie się przebić w wystarczającej ilości .
mimo to, po pewnym czasie rośliny dalej trwają na swoim.
tak samo w akwarium.
przy zwykłym świetle dziennym, nie takim bezpośrednio z okna czy żarówki ale tzw. rozproszonym,
rośliny poradzą sobie.
przez taki krótki okres czasu nie zrobisz im krzywdy.



Takijeden - 30.01.2010 11:56
" />zmętnienie wody w nowym akwarium i nowym piaskiem jest normalne...nawet do tygodnia czasu a i nawet czytałem ze 2 tygodnie to normalne jest. Normalnie użytkuj aqwa , przewietrzaj i oświetlaj . Woda się sama wyklaruje Ale najlepiej to pożycz od kogoś " brudny" filtr i u siebie go wypłucz to najlepszy sposób na zaszczepienie sobie tego co właśnie w twoim aqwa brakuje.



mrowa - 31.01.2010 00:59
" />pozostaje mi tylko obserwować znalazlem źródło tanich roślinek w okolicy więc jakoś to przeżyje jak padną.. podmienilem, wsypalem soli i dodalem takiego uzdatniacza troche. na razie zostane przy obserwacji. Jezeli przez dlugi czas z dnia na dzien bedzie coraz gorzej to podejme jakies dzialania. O pożyczeniu filtra też myslalem, w zamian dam mój to mi sie namnożą bakterie. Nie wiem czy teraz im nie przeszkadza lampa UV wbudowana w filtr, jednak teraz nie ma rybek to bakterie nie sa tak bardzo potrzebne. Zalezy mi na czasie bo chce szybko posprzatac w pokoju a nei moge jak mam 2 akwa;d A czy to zmetnienie na 100% nei jest spowodowane substratem? Bo w nim byly takie kawalki a la torf czy cos w tym stylu. Moze za cienka warstwa zwirku? Bo zmetnienie powstalo przez noc, przy braku oswietlenia.



Takijeden - 31.01.2010 11:24
" />Mi akurat trudno powiedzieć czemu masz mętną wodę.. może to przez piach , może przez jakieś inne rzeczy które " farbują" ale nie podmieniaj wody tak często bo to prawdopodobnie przez ciągłe grzebanie w zbiorniku.... samo się wyklaruje a włączając uv i ciągle podmieniając wodę to dodatkowo jeszcze zabijasz tą malutką kolonie pożytecznych bakterii co dopiero się tworzą. Sytuacja która by mnie zmartwiła to zmętnienie co ma wiecej niż 2 tygodnie i dopiero wtedy zacząłbym od podmiany i sprawdzenia wody i ewentualnie dołożenia jakiejś chemii



mrowa - 03.02.2010 17:20
" />no stan wody może sie nie poprawia ale też nie pogarsza. jeszcze będę czekał. jedna roślinka padła druga prawdopodobnie też długo nie pociągnie (a wg sprzedawcy były najodporniejsze ze wszystkich). ale to raczej od soli. CO2 nie podaje. UV włączone. Oświetlam 8h dziennie. Co myślićie nad tym aby podawać powietrze? pomoże to wyklarowac wode? nie zaszkodzi bardziej roślina?

I teraz nastał kolejny problem, temp w akwa osiągnela 30stopni. Grzałki nie wstawiam wcale. W pokoju dosyć ciepło ale w akwarium obok temperatura wynosi 24stopnie (ten sam termometr). Myślę że taka temperatura jest spowodowana pokrywą, świetlówkami i brakiem wentylacji. Nawet jestem pewien. Jak temu zaradzić? słyszałem że mogą pomóc i to bardzo wiatraczki od komputera? Inwestować w to?



ellijan - 04.02.2010 20:09
" />Ja mam podobny problem z tym, że rybki w zbiorniku już dawno są. Na początku wszystko było ok, krystaliczna woda itd. Po miesiącu zrobiła się właśnie mętna i rybki mi zaczęły zdychać.Czyściłam już filtr i podmieniłam trochę wody. Eh nadal to samo :/



mrowa - 04.02.2010 20:28
" />zauważyłem że na szybach zaczyna sie coś osadzać... wydaje mi sie że lepiej już nie będzie... chyba czas na ostateczne rozwiązanie. kupie pełno roślin i dorzuce oświetlenie i jakieś profesjonalne CO2. Glony szkodzą rybkom? Może jakbym wpuścił kilka zbrojników (2) to by zaczęły "jeździć" po ścianach i to scierac?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl