ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Moje akwa to jeden wielki glon...





Jenkins - 28.08.2009 12:22
" />Jak w temacie... Ale od początku. Akwa założone na początku lipca. Parametry wody ustabilizowały się po miesiącu od założenia. Wtedy też nieśmiało zaczęły się pokazywać glony. Z początku byly to bardzo delikatne przeźroczyste włoski pokrywające brzegi liści niektórych liści. Następnie coś w postaci pajęczyny zawieszonej na deszczowni. Z poczatku zbierałem to ręcznie ale po wprowadzeniu kosiarek problem zniknął. Po kosiarkach przyszedł czas na kolejne rybki. Akwarium w miare ładnie się rozwijało, chociaż niektóre liście były pokryte przez dziwne brązowe kulki, bardzo miekkie. Ten problem również zmalał do poziomu prawie zerowego. Za to zaczęły się tworzyć inne glony. Na początku czarne i zielone plamy na liściach i zielone na szybach (plus osad na szybach w postaci cieniutkich brązowych włosków - usuwane co 2-3dni). Póżniej liście jednej z roślin całkowicie pokrył czarny nalot (widoczny na zdjęciu 1, cieżko usuwalny, jednolita konsystencja). Do tego na najwyższych partiach roślin powstała gęsta pajęczyna ciemnozielonego koloru, również na deszczowni) Na korzeniu zadomowiły się chyba wszystkie glony mojego akwa. Jakieś 5 dni temu w woda straciła przejrzystość. Nie jest to zmętnienie - to wygląda jakby kurz (cieniutkie i krótkie włoski w niej pływają). Trzy dni temu ręcznie usunąłem glony, które dało się usunąć, szczelnie zakryłem akwarium czarną folią, zmniejszyłem czas naświetlania do 6h i mocno ograniczyłem karmienie rybek. Niestety do dzisiaj nic się nie zmieniło, poza rozwojem glonów.
Parametry wody na dzień dzisiejszy (testy kropelkowe JBL):
NO2 - 0
NH4 - 0
NO3 - 15
FE - 0 (wiem ale nie chcę nic wlewać bez konsultacji z Wami)
PO4 - 0 (jw.)
PH - 7
kH - 5

Fauna:
danio malabarski x8
brzanka sumatrzańska x 13
grubowarg syjamski x 4
bocja pręgowana x5 (gościnnie)
brzanka rekinia x3

Flora (te które pamiętam):
Limnophila Sessiliflora
Cladophora Aegagropila
Hygrophila Dfformis
Echinodorus Palaefolius - Latifo
Crinum Thaianum
Limnophila Heterophylla
Rotala macrandra
Hygrophila Polysperma

Chyba tylko rybkom odpowiadają glony... Widać, że czują się świetnie, są żywe, skore do zabawy. Wszystkie oprócz danio zajadają sie glonami - nie stwierdziłem obgryzania roślin. Bocje zachowują się identycznie jak kosiarki, zupełnie nie interesuje ich pokarm, któy sypię do akwa. Karmienie czasami raz dziennie, czasami dwa razy dziennie, a raz w tygodniu głodówka. Różne pokarmy tropicala i czasami mrożona ochotka.

Akwa ma 200 litrów, oświetlenie 3x39W, nawożenie CO2, korzeń + łupka kokosa, gęsta roślinność, podłoże czarny drobny żwir, pod żwirem AquaSubstrate II+. Na początku podałem chyba dwa razy JBL Ferropol, ale odstawiłem kiedy pojawiły się pierwsze glony.
Wiem też, że brakuję potasu - tutaj też się wstrzymuję.
Za filtrację odpowiada Tetra EX700, dołożony wkład torfowy JBL. Do tej chwili podmiany były skromne - około 16% raz w tygodniu + odmulanie i przycinka. Zaopatrzyłem się w większy zbiornik do odstania wody więc teraz będę podmieniał około 27%.
Najchętniej zrobiłbym restart...ale nie mam co zrobić z rybkami. Czy można z tym skutecnie powalczyć??
Poniżej zdjęcia tego co jeszcze niedawno cieszyło moje oko...




Jenkins - 28.08.2009 12:26
" />Jeszcze dwa zdjęcia dla zobrazowania sytuacji.



gad12 - 28.08.2009 12:53
" />zapisz to do rekorduw ginesa



Pley - 28.08.2009 12:59
" />ortografia Gad12 , a co do akwarium , ja bym zrobił restart i już rybki w jakimś mniejszym trzymać a jak nie masz to w castoramie opakowania jak na farbe , ale bez farby za 3-4zł kupisz , i powinno być good




Jenkins - 28.08.2009 12:59
" />Dziękuję za świetną radę GAD12, teraz popracuj nad pisownią, ale może nie w tym wątku. Proszę o wpisy wnoszące coś mądrego do tematu.

Chętnie bym zrobił restart, ale ten nie będzie miał sensu bez wygotowania żwiru i gruntownego wyczyszczenia filtra. To wiąże się z kolejnym miesiącem na dojrzewanie akwa, więc w dalszym ciągu pozostaje problem ryb...



Grzesiek - 28.08.2009 13:04
" />Powiem Ci, że ja tu widzę okrzemki, zielenice, krasty i sinice Więc trudno coś doradzić, bo na każdy glon jest inna metoda. Generalnie jedno co na pewno powinieneś zrobić to podbić fosforany (PO4) do 0.4ppm przy 15ppm NO3. Nie ma tej równowagi więc rośliny nie rosną prawidłowo na czym korzystają gloniska. Co więcej? Nie wiem, ciężko doradzić. Jeżeli ja miałbym taki zapuszczony baniak zrobiłbym restart kupił dużo szybko rosnących roślin a wszystkie stare wywalił. Myślę, że czeka cię bardzo długa walka a i tak domyślam się, że wszystko szlag trafi. Przy okrzemkach światła powinieneś świecić więcej, krasty (żeby nie pomylić, ale chyba tak to było) lubią podmianki, a z kolei przy zielenicach podmiany to konieczność, z drugiej strony masz poziom fosforanów na 0 więc podmieniając w dalszym ciągu wyjaławiasz baniak. Sinice, cóż, ja pęsetą sukcesywnie zdejmowałem, resztę rozprawiły... Red Cherry. Obyło się bez Erytromycyny, choć kiedyś nią je zwalczałem.



TheDivineConspiracy - 28.08.2009 13:13
" />
">zapisz to do rekorduw ginesa
rekordÓw .....

Jenkins , moze spróbuj sera algovec , albo inna chemie ;] pisza na wielu tego typu srodkach ze nie szkodliwy dla zwierzat i roslin , ale lepiej jest wylowic cala salate i pomoczyc w jakims pojemniku z ta chemia , wode to ja bym w Twoim akwa filtrował weglem aktywnym zeby ja wyjalowic, a szyby umyj poprostu zwykla gabka ;p



Tibr - 28.08.2009 21:37
" />Ja bym gruntownie wyczyścił akwarium, wode przefiltrował mechanicznie (nie wyjaławiał)
Dać kilka roślin szybko rosnących, te które da sie uratować wyczyścić oberwać zniszczone liscie.
Rybki przełożyć do małego zbiornika na dzień lub dwa abys wyczyścił dokladnie wode przefiltrowana wlałbym spowrotrm + 20 -25% świeżej. U mnie to pomogło a miałem tez spory problem. Jak masz mozliwośc przenieśc na 3-5 dni rybki do innego akwarium To odlej z nigo wody Abyś miał stara wode do wlania z powrotem. Dolej troche świeżej daj Algazit firmy TETRA zabije ci glony pozostanie ci tylko wysprzątać z martwych śnic:)
Wlej przefiltrowaną starą wode + 25% świeżej daj Baktozyt (odnowią Ci sie bakterie nitrifikacyjne) odczekaj aż opadnie zmetnienie wody i wpuść rybki. Pamietaj o podmianie wody i odmulaniu miejwięcej co tydzień.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl