Najrozmaitsze typy zbiorników Słowem wstępu Zbiornik
ecikgfc - 16.03.2010 22:52
" /> Zbiornik
Na rynku dostępne są najrozmaitsze typy zbiorników różniące się materiałem, z którego są wykonane, kształtem i pojemnością. Można je podzielić na:
*szklane kule - największy błąd jaki może zrobić początkujący akwarysta to zakup kuli. Składają się praktycznie z samych wad: mały litraż - nawet niewielkie akwarium jest bardziej pojemne niż największa kula, zniekształcony krzywizną szkła obraz, brak możliwości zainstalowania jakiegokolwiek sprzętu (filtru, grzałki). Z gruntu fałszywe jest przeświadczenie, że taka mała kula to mało pracy. Każda ryba brudzi wodę produktami własnej przemiany materii a przecież szybciej się zabrudzą 3 l wody niż 20 l.
* zbiorniki plastikowe (zwane popularnie "faunabox") - zwykle niewielkie, ale bardzo lekkie. Ze względu na ograniczone rozmiary oraz tendencję do matowienia plastikowych szyb raczej nie nadają się jako akwaria dekoracyjne, natomiast świetnie spełniają rolę zbiornika pomocniczego do wychowu narybku, kwarantanny nowo zakupionych ryb i roślin czy leczenia ryb.
* akwaria szklane, klejone silikonem - mają różne kształty i różną wielkość. Nie należy obawiać się, że nawet w dużym, poprawnie wykonanym, akwarium klej silikonowy "puści". Łatwo się je czyści, są bardziej odporne na zarysowania niż plastikowe. Ich wadą jest jedynie ciężar, stąd szafka podtrzymująca akwaria powyżej 60-70l powinna mieć dodatkowe wzmocnienia - chociażby tylnią ściankę wykonaną z pełnej płyty meblowej. Ze względu na ich kształt i sposób wykonania podzielić je można: o akwaria prostokątne - najpowszechniejsze i moim zdaniem najbardziej praktyczne. Aby jak najlepiej wyeksponować wnętrze akwarium poleca się, by głębia (szerokość) akwarium była większa lub równa jego wysokości, gdyż woda spłyca wrażenie głębi. o akwaria profilowane - z przednią szybą łukowato wygiętą, w moim odczuciu ich wadą jest, że zajmują podobną ilość miejsca co prostokątne, a mają mniejszy litraż. Spotyka się również opinie, że łukowata szyba zniekształca obraz wnętrza akwarium o akwaria panoramiczne - 6-kątne, prostokąt ze ściętymi narożnikami, wada jak wyżej: zajmują podobną ilość miejsca co prostokątne, a mają mniejszy litraż. o akwaria w formie prostopadłościanu o podstawie wielokąta foremnego (6,8 kątów) - w handlu dostępne są zbiorniki tego typu o średnicy ok. 30 cm, pomimo swej atrakcyjnej formy ich wadą jest mała powierzchnia dna. Ryby przede wszystkim wymagają do pływania akwarium długiego i szerokiego niż wysokiego. W takim akwarium można trzymać jedynie ryby pływające powoli, np. prętniki. o akwaria typu "delta" - są to akwaria o podstawie zbliżonej do trójkąta umożliwiające postawienie ich np. w narożniku pokoju. Ich przednia szyba może być prosta, wypukła lub mieć ścięte narożniki. Zaletą tego typu zbiorników jest, że zajmują mało miejsca i eksponują wnętrze akwarium ku środkowi pomieszczenia. Wadą natomiast, w przypadku większych zbiorników, trudności z manipulowaniem w tylnym rejonie akwarium - trudno dosięgnąć ręką. o akwaria klejone z dwóch szyb - tylnej prostej i wygiętej w kształcie litery "C" będącej jednocześnie szybą przednią i boczną. Zaletą jest łatwiejsze czyszczenie (brak 2 narożników), wadą, w moim odczuciu, duże zniekształcenia obrazu na zagięciach płyty szklanej. o akwaria klejone, prostokątne, w ramie aluminiowej - rama zabezpiecza narożniki przed uszkodzeniem i pozwala na uzyskanie estetycznego wykończenia.
Poza tu wymienionymi istnieją oczywiście akwaria o nietypowych kształtach (podstawa w kształcie litery "L" czy falista przednia szyba) lub wykonane z nietypowych materiałów (np. bardzo duże zbiorniki z cementu), jednakże wykonywane są jedynie na zamówienie.
Wielkość zbiornika zależy tylko od upodobań i możliwości akwarysty.
*Jak wspomniałam - lepiej jest gdy jest dłuższe i szersze niż wysokie. Ma to znaczenie przede wszystkim przy chowie szybko pływających brzanek, tęczanek czy terytorialnych pielęgnic.
*Niektóre ryby o wysoko spłaszczonym ciele i długich płetwach (np. skalar, dyskowiec) wymagają zbiorników o wysokości min. 50 cm.
* Wysokie zbiorniki trudniej doświetlić tradycyjnymi świetlówkami
* Duże akwaria wymagają solidnych szafek
* W małym akwarium trudniej utrzymać przez dłuższy czas stabilne warunki
* Im większe akwarium tym więcej gatunków ryb można trzymać
*Lepiej wybrać akwarium o standartowych rozmiarach, gdyż łatwiej do niego jest dokupić pokrywę oświetleniową i szafkę.
* Nie należy obawiać się, ze akwarium nawet 300 l zarwie nam podłogę w
* Duże akwaria wyglądają bardzo efektownie
Waga akwarium = waga szkła + waga kamieni i żwiru + waga wody.
Jak liczy się pojemność akwarium?
Najlepiej wlewając wodę do zbiornika naczyniem o znanej pojemności ale matematycznie można wg poniższych schematów.
Jest to bardzo proste, jeśli mamy akwarium prostokątne:
wysokość * szerokość * długość w cm /1000 = ilość litrów
Przy akwarium panoramicznym liczy się jak prostokątne i odejmuje pojemność ściętych dwóch narożników (trójkątnych) liczonych:
długość boku trójkąta * jego wysokość * wysokość całego akwarium w cm/1000
Ciężej liczyć akwaria profilowane, gdyż mają różny łuk przedniej szyby. Tu, nie chcąc bawić się w dokładne mierzenia kąta okręgu, można policzyć je jak prostokątne przyjmując do obliczeń szerokość akwarium w najszerszym miejscu i od uzyskanej pojemności odjąć ok. 20%
Przy akwariach o podstawie wielokąta foremnego trzeba najpierw wyliczyć pole podstawy. Kształt szyby dennej to przylegające do siebie trójkąty (6,7 czy 8). Trzeba obliczyć pole takiego trójkąta (1/2 a * h) i pomnożyć wynik przez liczbę trójkątów. Mając podstawę mnożymy ją przez wysokość zbiornika i wynik dzielimy przez 1000.
Akwaria typu delta z półkolistą szybą przednią liczy się orientacyjnie przyjmując, że:
* podstawa takiego akwarium to trójkąt prostokątny + wycinek koła. Liczymy więc pole trójkąta, mnożymy przez wysokość zbiornika i dzielimy przez 1000. Do wyniku dodajemy ok. 20-40% w zależności od krzywizny przedniej szyby.
* podstawa jest ćwiartką koła, a więc pojemność akwarium = Âź * r 2 (długość boku akwarium) * Î * wysokość akwarium w cm / 1000
Niektórzy producenci zbiorników: Aqael, Aquaboro, Wromak, Juwel
za zgodą http://akwakam.prv.pl autorem tych porad jest ta sama osoba, która napisała słownik pojęć akwarystycznych, czyli Elfir Dar'n'Ytta z pl.rec.akwarium? ps.dzięki ,,Kamil,,
3promile - 17.03.2010 08:49
" /> ">akwaria w formie prostopadłościanu o podstawie wielokąta foremnego
Prostopadłościan to równoległościan, którego wszystkie ściany są prostokątami. To, co poeta miał na myśli, nazywamy graniastosłupem
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|
|