Problem z glonami.... znowu ;/
Witold Strycharz - 08.02.2009 09:55
" />Witam akwarium mam nieco ponad tydzień po restarcie korzeń jest oblepiony okrzemkami również na jednym anubiasie pojawił się delikatny nalot jednak bardziej mnie martwi zielono turkusowy nalot który pojawił się na 20% żwirku w akwarium i boję się czy to nie sinice woda niczym nie pachnie filtr chodzi 24h/d w akwarium 25-27'C oświetlenie to osram fluora i osram 965 i poza kilkoma ślimaczkami żadnych zwierzątek.
Maja_dm - 08.02.2009 10:14
" />Poczekaj jeszcze akwarium dopiero dojrzewa, jakie masz podłoże, jak dużo roślin ?? pokaż zdjęcie tych glonów.
Witold Strycharz - 08.02.2009 10:24
" />Podłoże to zwykły żwirek różnej wielkości z roślinek to mam kępkę mchu jawajskiego moczarkę 2 żabienice 3 anubiasy i jakąś drobnolistną roślinkę której nazwy nie znam foto nic nie da mam tylko telefon a on niewiele zdziała zauważyłem że na korzeniu również są te glony a poza tym korzeń wygląda tak jakby butwiał choć mam go od naprawdę bardzo dawna w akwarium.
P.S korzeń nigdy nie był gotowany ani preparowany jedynie topiony może to przez to zawsze miałem problemy z glonami ?
ewwa - 08.02.2009 11:47
" />miałam podobny problem, jednak w akwarium które już funkcjonuje jakieś półtorej roku. W moim wypadku pomogła zmiana świetlówek (3x20W aqua-glo, flora-glo i power-glo) a także zasadzenie wśród zaglonionego żwirku roślinek. Być może masz w akwarium za dużo nawozów i żelaza, przy zbyt małej ilości roślin. Związki nie są wykorzystywane i dlatego rosną glony. Korzeń nie jest niczemu winien, ja swoich też nie gotowałam ani nic z nimi nie robiłam- z tym że były kupione jako korzenie już tonące.
Nie podawaj żadnych nawozów, niektórzy radzą zaciemnić akwarium na 2-3 dni ale nie wiem czy to coś da.
Witold Strycharz - 08.02.2009 12:20
" />Ale to akwarium po restarcie nawet kropelki nawozów tam nie dałem... a oświetlenie mam dobre bo ogólnie roślinki widzę że się przyjęły i juz zaczynają rosnąć ogólnie od początki restartu nic nie sypałem nic nie podawałem 2 dni temu zmieniłem wode 1/2 objętości morze to było powodem oczywiście woda odstana
Witold Strycharz - 09.02.2009 14:35
" />widzę pod światło że na ścianach pojawiają się takie 1cm nitki glonów... przeczuwam że znowu moje akwarium zarośnie tymi zielonymi nitkami ;( może jednak kupić już teraz jakieś krewetki i Otoski ? na mchu mam krasnorosty nie wiem skąd ;/
Mateusz - 10.02.2009 09:25
" />Mech może wypuszczać co do krewetek i otosków lub kosiarek to zakup je. I naprawdę przygaś trochę światło(krócej niech się pali prze parę dni). Anubiasy i mech jawajskisą to rośliny które nie lubią mocnego światła i sadzi się je w zacienionych miejscach, bo inaczej rosną na nich glony i krasnorosty.
eszte - 10.02.2009 13:59
" />Glony w akwarium zawsze będą trzeba się z tym pogodzić. Tylko że czasami mają lepsze a czasami gorsze warunki do silnego rozwoju. Trzeba im zapewnić jak najgorsze warunki, wtedy są w znikomej ilości i nawet zdobię akwarium. Wszystko zniknie po ustabilizowaniu się warunków w akwarium.
Witold Strycharz - 10.02.2009 16:13
" />Widzę ze mech się ładnie zaczyna rozrastać anubiasy również wypuszczają już nowe listki w ogóle widzę że roślinki się wszystkie przyjęły i zaczynają rosnąc moczarka od chwili kupna wypuściła 4 nowe pedy które mają teraz od 5-10cm czy to oznaka że się zaczyna stabilizować akwarium czy że już jest ustabilizowane ? Zastanawiałem się nad kupnem szczepów bakterii nitryfikacyjnych czy ktoś to stosował ? Czemu uważasz że mam za dużo oświetlenia ? akurat anubiasty porastają mi okrzemki które ponoć świetnie się rozwijają jeśli się ma za mało światła...
Maja_dm - 10.02.2009 16:24
" />Okrzemki same znikną, częściowo są spowodowane przez słabe oświetlenie, a ty masz ok światełko , bardziej okrzemki jak sama nazwa mówi rozwijają się z zwiększonej zawartości krzemu w wodzie(piasku). Robiąc podmiany wypłukuje się krzem i powoli okrzemki znikają, dlatego są jedynie glonami przejściowymi które pokazują się najpierw, a następnie giną ze spadkiem stężenia krzemu w zbiorniku, a to zależy już od podłoża. Na przykładzie ja mając malawi i piasek kwarcowy, piaskowce, wapienie mam straszne stężenie tego związku i okrzemki w takich zbiornikach potrafią utrzymać się nawet przez pół roku. Jeśli ktoś np bazalt czy coś tam innego ten proces przebiega, dużo szybciej. Więc się nie martw okrzemkami na pewno znikną same.
Witold Strycharz - 10.02.2009 17:19
" />Właśnie jeśli chodzi o podłoże to mam tam sporo krzemieni i innych kamyczków gdyż najprawdopodobniej jest to żwirek z rzeczki kiedyś tam ileś tam lat temu przyniesiony a zastanawiałem się czy jak będę sobie zakładał nowe akwarium czy nie wykorzystać jakiegoś naturalnego możliwie najciemniejszego podłoża i nie wiem co na takie podłoże się nadaje widziałem w kilku akwariach jak pięknie wyglądają neonki na takim podłożu ale niema go u mnie w sklepach akwariowych
Edit 12.02.2009 Anubiasy coraz bardziej porastają okrzemki a na końcówkach liści moczarki od strony światła pojawiły się chyba też okrzemki bo brązowieją Czy okrzemki nie wybiją mi roślin ? Czy próbować zetrzeć okrzemki z liści ?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|