Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Przydatne! Filtracja biologiczna w filtrze wewn.





Hubi - 08.09.2010 16:13
" />Witam!
Przejrzałem forum i znalazłem tylko kilka tematów "Jaki wkład biologiczny do filtra wewn.". Sam tego szukam i innym na pewno się przyda.

Więc w moim przypadku wygl±da to tak, że mam filtr AquaSzut Junior Plus N500, mam w nim g±bkę i trochę miejsca na biologię. Kupiłem do niego węgiel, ale już się kończy i proszę Was o radę.
Jaki wkład będzie najlepszy, ceramika, wata, a może ten węgiel jest w sam raz.




jachaja5 - 09.09.2010 16:07
" />W filtrze wewnętrznym tego typu szybko przepływowy w zależno¶ci od obsady czyszczonym np.jeden raz na miesi±c możemy liczyć jedynie na oczyszczenie w ¶rodowisku tlenowym.A w kompleksowym oczyszczenie biologicznym wyróżnia się procesy prowadzone w warunkach:
- tlenowych - biologiczne utlenianie, nitryfikacja
- anoksycznych (niedotlenionych) - denitryfikacja
Jak już wyżej pisałem w takim małym filtrze (¶rodowisko tlenowe dla bakterii)liczy się powierzchnia (więc to zawsze przemawia korzy¶ć g±bki zwłaszcza że bakterie nitryfikacyjne osiedlaj± się tak na niej jak i na wszystkich elementach filtra,zastosowanie ceramiki jako pierwszej warstwy ma swoje zalety wtedy gdy wydłużymy okresy bez czyszczenia filtra do 3 miesięcy.Dlatego zrezygnowałem dawno przy filtrach wewnętrznych z kombinowania z różnymi wkładami bo najlepiej zdawała egzamin sama g±bka bez osłony plastikowej i to z powodzeniem można do mniejszych filtrów stosować g±bki o większej (numeracji)powierzchni.
A na temat prawdziwego filtra biologicznego z mikro i makro organizmami jeszcze napiszę.



Hubi - 10.09.2010 10:10
" />Ciekawe jest to co napisałe¶. Ja jako pierwsz± warstwę mam g±bkę. I co będzie najlepsze do tego drugiego małego pojemniczka.



jachaja5 - 10.09.2010 20:35
" />Pierwsza jest u Ciebie g±bka,czyli ma pierwsza kontakt z wod± natlenion± i bez w±tpienia jest dobrym ¶rodowiskiem dla bakterii nitryfikacyjnych,więc tak jak pisałem wyżej kolejna warstwa filtracyjna powinna być z czego¶ gdzie mogły by się osiedlić bakterie denitryfikacyjne chociażby te najpospolitsze(Pseudomonas) bo azotany już mamy przepływaj±ce z pierwszej warstwy ale w moim przekonaniu w tak szybkim przepływem jest mało prawdopodobne stworzenie" kawałka" ¶rodowiska beztlenowego dla tych bakterii.Denitryfikacja w naturze to proces powszechny w glebach i osadach,więc w moim przekonaniu prędzej będzie zachodzić w w niektórych partiach niedotlenionego podłoża w akwarium jak w wkładzie filtracyjnym szybko obmywanym wod±.Nasuwa się jednak samo id±c t± drog± my¶low±,że użycie zwartego materiału np. koraliki ceramiczne z torfem być może w dłuższym czasie utworzyły by mini enklawy dla tych bakterii.




Hubi - 11.09.2010 10:44
" />Dzięki, widać, że masz duż± wiedzę o akwariach.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl