Roślinki gubią liście.
Pietrek - 10.03.2010 20:06
" />Witam W sobotę uruchomiłem nowe akwa 126l. Jako podłoże dałem na spód węgiel aktywny a na to warstwę ziemi (do kaktusów wymieszaną z ziemią uniwersalną). Roślinki to: Myriophyllum simulans, Cabomba caroliniana, Hygrophila polysperma, Mayaca fluviatilis, Vallisneria spiralis, żabienica, anubiasy. Oświetlenie 2x28W (od tylnej szyby Sylvania gro-lux a od przedniej szyby Sylvania aquastar). Z założenia ma to być akwa low tech. I mam takie dwa problemy. Pierwszy zaczęły odpadać liście od roślinek i tak się zastanawiam czy nie zacząć podawać potasu lub żelaza ewentualnie mam jeszcze w zapasie złotą symfonię i bimbrownię. A drugi problem kurde atak glonów - na anubiasach brązowy osad a na pozostałych nitki. I powiem szczerze nie wiem co mam robić. Parametrów wody nie znam bo nie mam testów.
Tibr - 10.03.2010 21:51
" />Mogę się mylić ale czy węgiel aktywny pod glebą nie wyjałowił jej przez co roslinki nie majc dobrych warunków marnieją? Węgiel wchłoną nie tylko azot z glebie ale i inne mikro i makro elementy potrzebne do rozwoju roślin, a glony dodatkowo doskonale wykorzystują substancjie wytwarzane z rozkładu materi organicznej.
Pietrek - 11.03.2010 09:23
" />Uruchomię dziś bimbrownię i zacznę podawać symfonię złotą + żelazo + potas po 1ml dziennie. Zobaczymy tak przez tydzień jaki będzie efekt. Swoją drogą mam zamiar kupić otoski, może one coś poradzą na glonki.
Szwedzik10 - 11.03.2010 16:18
" />1. Za małe oświetlenie, w większości tych roślin np. Kabomba potrzebuje większego oświetlenia, więc ( myśle że głównie u niej wypadają ) te liście wypadają. 2. ten brązowy zarost to mogą być sinice albo okrzemki poznajesz po dotyku ( sinice są śliskie o ile się nie mylę ) Na okrzemki najlepsze są ( z własnych doświadczeń też to stwierdzam ) Otocinclus affinis ( otosek ) Mała rybcia szczegóły na http://www.superakwarium.pl/otosek-otoc ... id457.html 3. Te długie glony to glony nitkowe ( zielone ) można zlikwidować poprzez zmiejszenie poziomu NO2 i NO3 ( pistia, hydroponika itd. ) Przyczyna: - Zbyt mała konsumpcja składników pokarmowych przez rośliny ( o mikro i makroelementy tu chodzi ) Teraz pewnie masz masakre, jeśli chodzi o to jest to świeży zbiornik i nie masz jeszcze równowagi biologicznej, więc to jest zawsze ( chyba że ktoś jest skubany i tego uniknie ) Na nie dobre są krewetki Amano. i we wczesnym stadium wzrostu black molly i platki. 4. . Jeśli zaczniesz dozować Złotą, Co2 i potas to bardzo możliwe że będziesz miał jeszcze gorzej.Patrz przyczyna nitek. Dokup roślin tak, aby zmiejszyć poziom azotanów i azotynów. 5. Na podłożu i na Low-tech się nie znam więc ci nie powiem bo nie wiem
P.S. Ogólnie to byś sobie potrafił odpowiedzieć na te pytania gdybyś szukał Wystarczy wbić w "glony nitkowe" lub "okrzemki" i problem z głowy:) Więc
TheDivineConspiracy - 11.03.2010 21:04
" />Szwedzik10, Światło w typowym LT powinno wynosić od 0,3-0,5 W/l maks. Węgiel jest dobrym siedliskiem dla mikroorganizmów, a jego właściwości sorpcyjne nie trwają wieczności
Pietrek, po zalaniu wodą i odczekaniu powiedzmy dnia-dwóch powinno się podmienić większą część wody (ok.80%) Do słupa wody jest uwolnionych bardzo dużo związków pokarmowych i one są przyczyną glonów. Roślinom dałbym jeszcze czas na zaaklimatyzowanie i później ewentualnie zaczął nawożenie. Póki co podmień wody dużą część i usuwaj glony mechanicznie.
Co na glony jest -->dobre<-- ? Brak równowagi biologicznej A przeciw glonom ? Utrzymanie równowagi na właściwym poziomie , a nie te wasze otoski.
Pietrek - 12.03.2010 07:14
" />Wielkie dzięki. Dziś trzaśniemy podmiankę 80% i zobaczymy co będzie dalej
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plprzeloty.htw.pl
|