ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Zielone nitki i żółknące liście...





rafa9 - 30.08.2010 17:47
" />W moim akwarium ostatnio pojawiły się na liściach roślin i szybach nitki.Są malutkie,zielone wyglądają jak króciutkie włoski.Mój największy problem to liście ludwigii,które zaczynają żółknąć-co to jest i jak to zwalczyć??
Zbiornik:54l
Oświetlenie:
-15w,T8 sun-glo 4200K
-8w,T5 4000K.
Świecę od 12 do 14 godzin dziennie.
Temperatura:24-27*C
Podmiany wody:znaczniejsze podmiany raz na 2 tygodnie ok.70-90%.Teraz zaczynam podmianki po 30% raz w tygodniu
Nawozy:aqua plant+ aqua gainer-3 ml 2 razy w tygodniu.
Proszę o pomoc...




no mercy - 31.08.2010 17:11
" />Po 1. Światło 10-12 godzin. Po 2. Spróbuj Ferro-Activ to jest żelazo w formie chelatu. Jak mi żółkły liście żabienicy to dałem to i zauważyłem znaczny wzrost chlorofilu(zieleńsze rośliny). Co do glonów to spróbuj Błękit firmy zoolek. Ja wlewam do każdej wody, którą podmieniam i glonów nie mam wcale.



Atreyu - 31.08.2010 17:15
" />Błękit metylenowy to środek dezynfekujący. Składnik większości leków w tym MFC/CMF/FMC.
Zabija on bakterie, w tym bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za cykl azotowy.
Leków nie należy lać do ogólnego zbiornika, tym bardziej bez potrzeby.



no mercy - 31.08.2010 17:59
" />Atreyu ja leje do mojego zbiornika przy każdej podmianie do wiaderka kilka kropel daje i nie mam żadnej choroby, glonów i nic w tym rodzaju. Jeżeli nie wierzysz kup sobie to nie jest drogie ok 5 zł i spróbuj bo warto.




Atreyu - 31.08.2010 18:04
" />Ale ja naprawdę wiem co to jest, miałem z tym doczynienia i znam chemie wody.
Znam także działanie błękitu i zapewniam, bez niego łatwiej o stabilne parametry i akwarium bez glonów.
Ja proponuje kupić testy wody, są trochę droższe niż chemia - ale warto, bo wiadomo co dzieje się z zbiornikiem, co szkodzi gdy wlewamy, a co nie.

Leków się nie leje do działającego akwarium, to jedna z podstawowych zasad tak jak robienie podmianek. Zresztą im mniej chemicznych preparatów w akwarium, tym lepiej.

Dawniej gdy nie znano chemii wody owszem wlewano różne błękity itd. [albo pakowano węgiel aktywny do filtrów który w ciągu kilku chwil taką chemie wchłaniał o czym niektórzy nie wiedzieli] ale wtedy ludzie nie znali cyklu azotowego, który taka chemia niszczy. Jeśli glony są wywołane wysokim poziomem związków azotu, to zaburzenie równowagi biologicznej w akwarium tylko pogorszy sytuacje.



janusz - 31.08.2010 18:54
" />
">W moim akwarium ostatnio pojawiły się na liściach roślin i szybach nitki.Są malutkie,zielone wyglądają jak króciutkie włoski.Mój największy problem to liście ludwigii,które zaczynają żółknąć-co to jest i jak to zwalczyć??
Zbiornik:54l
Oświetlenie:
-15w,T8 sun-glo 4200K
-8w,T5 4000K.
Świecę od 12 do 14 godzin dziennie.
Temperatura:24-27*C
Podmiany wody:znaczniejsze podmiany raz na 2 tygodnie ok.70-90%.Teraz zaczynam podmianki po 30% raz w tygodniu
Nawozy:aqua plant+ aqua gainer-3 ml 2 razy w tygodniu.
Proszę o pomoc...

Ja myślę kolego,że problem tkwi w złym doborze oświetlenia,a właściwie złej barwie świetlówek,bo 4000K to jest totalna żółta lipa.Taka barwa to dobra jest dla glonów.
Lejesz nawóz, a roślinki pewnie nie wchłaniają jego w 100%,co wiąże się ze złym światłem.
To jest moja sugestia.



rafa9 - 01.09.2010 20:09
" />Świetlówka 4000k była w panelu i nawet nie patrzyłem wtedy na barwę.....
Czym mogę jeszcze zatrzymać żółknięcie liści Ludwigii,oprócz zmiany oświetlenia??



janusz - 01.09.2010 20:18
" />Rafa ---jeśli się oryjentujesz, to do przeprowadzenia prawidłowej fotosyntezy jest potrzebne kilka ważnych czynników.Jeśli któryś z nich jest do du....,to ona odbywa,zachodzi nieprawidłowo.Więc nie wiem po co pytasz,odpowiedź jest wg. mnie jedna.
--- Nie---



Tibr - 01.09.2010 23:16
" />Po co wymieniałeś do 90% wody? Wystarczy 1/4 raz na tydzień razem z odmulaniem.
Światło nie jest jedyna przyczyna pojawienia się glonów - jest to czynnik pośredni mający wpływ na stopień wchłaniania węgla przez rośliny, ale samo to nie determinuje pojawienia się glonów.
Jeżeli nie masz instalacji CO2 to kup easy carbo (możesz za pierwszym razem przedawkować - dać podwójna dawkę) węgiel zawarty w tym roztworze wspomaga rośliny i powstrzymuje rozwój glonów, nawet przy kiepskim świetle.
Liście które są zainfekowane przez glony usuń lub wyciąg rośliny wykąp w roztworze kwasku cytrynowego (torebka 50g na 5-10l w zależności od potrzeby i długości kąpieli - przed ponownym włożeniem do akwarium trzeba porządnie wypłukać)) i co się da oczyść ( tak czy tak jeżeli glonów jest sporo - krasnorostów - to i tak rośliny do usunięcia glonów i ponownego rozpoczęcia wzrostu będą wyglądać kiepsko).
Jeszcze jedno podaj wartość NO2 I NO3 jaka masz w wodzie.



rafa9 - 02.09.2010 16:01
" />Testów niestety na razie nie posiadam
Nitki da się usunąć,najbardziej martwią mnie żółknące liście....



janusz - 02.09.2010 16:30
" />A zobacz ten link:
http://a.imageshack.us/img522/9026/plan ... beledp.jpg



Tibr - 02.09.2010 22:27
" />
">Testów niestety na razie nie posiadam
Nitki da się usunąć,najbardziej martwią mnie żółknące liście....

Glony usuniesz ale one są skutkiem, jezeli nie znajdziesz problemu który powoduje, marnienie roślin to glony powrócą, czasem nawet szybciej i w zdwojonej sile
Dlatego sprawdź NO2/NO3. Rośliny potrzebują azotu do prawidłowego wzrostu (N - mogą przyswajać z NO3, którego jeżeli jest za dużo, czasem za mało, powoduje nie prawidłowe przyswajanie reszty "nawozów"). Węgiel ( C - pozyskiwany przez rośliny z CO2 bądź w rozpuszczony węgiel w easy carbo) stymuluje rośliny do szybkiego wzrostu co powoduje odebranie składników odżywczych glonom i ich regres/obumieranie, jednak tak mocny stymulant z czasem może spowodować duże braki N (po prostu rośliny w pełni wykorzystają cały jego zapas w wodzie) - odpowiedzialnego za przyswajanie innych pierwiastków i wtedy azot należy również dostarczyć roślinom bo jego brak spowoduje obumieranie roślin (również zmiany kolorów roślin) i pojawienie się glonów, a do tego musisz znać poziom tego pierwiastka w wodzie w akwarium.



rafa9 - 03.09.2010 19:21
" />Liście luwigii żółkną i odpadają...Co dziwne nurzaniec i cryptocoryna w ostatnim czasie rosną w szaleńczym tempie.Kiedyś ok. pół roku temu miałem podobny problem z tym że z innymi glonami-zwykła gąbka i po problemie.Jutro wyczyszczę akwa i jeśli nadal pojawią się nitki trzeba będzie myśleć o testach...



janusz - 03.09.2010 19:46
" />Oprócz tego co już wcześniej napisałem o oświetleniu i zmianie na inna barwę i lepszym widmie dodam jeszcze ,że zacznij podawać K2SO4 może coś ci pomoże.Brak potasu też objawia się w tan sposób co piszesz.



jachaja5 - 03.09.2010 20:05
" />
">Liście luwigii żółkną i odpadają...Co dziwne nurzaniec i cryptocoryna w ostatnim czasie rosną w szaleńczym tempie.Kiedyś ok. pół roku temu miałem podobny problem z tym że z innymi glonami-zwykła gąbka i po problemie.Jutro wyczyszczę akwa i jeśli nadal pojawią się nitki trzeba będzie myśleć o testach...
No właśnie jedne rośliny rosną w "szaleńczym tempie" a Hygrophila nie.Jeśli by żółkły młode liście szczytowe sugerowało by to objawy "chlorozy" czyli brak żelaza albo jego niedostępność,ale jak roślina zrzuca najstarsze liście to może mieć niedobory węgla ludwigie potrzebują więcej dwutlenku węgla niż Vallisneria,czy cryptocoryna.Bo te od wieków rosły dobrze w akwariach bez CO2 bo jako źródło węgla mogą wykorzystać wodorowęglany. Pasuje tu też wspomnieć że nie wszystkie rośliny będą rosły z Cryptocorynami z uwagi na ich silne oddziaływanie allelopatyczne na niektóre z nich.



Tibr - 03.09.2010 20:28
" />
">Liście luwigii żółkną i odpadają...Co dziwne nurzaniec i cryptocoryna w ostatnim czasie rosną w szaleńczym tempie.Kiedyś ok. pół roku temu miałem podobny problem z tym że z innymi glonami-zwykła gąbka i po problemie.Jutro wyczyszczę akwa i jeśli nadal pojawią się nitki trzeba będzie myśleć o testach...

Albo masz słabe światło albo ludwige masz z paludarium (liście nadwodne odpadają w roślinach wodnych przesadzonych do akwarium pod wodą). Nurzaniec i cryptocoryna mając dostęp do dużej ilości azotu (np. z NO3 w wodzie) rośliny te świetnie się rozwijają nawet jeśli światło nie jest najlepsze, zabierając cały azot dla siebie nie pozwalają się zaaklimatyzować nowo zasadzonej roślinie, a biorąc pod uwagę że ludwiga jest wymagającą roślina (zwłaszcza lubi mocne światło) nie dziw się że ci marnieje. Więc nie czekaj z testami tylko je zrób bo (wydatek ok 20 zł najtańsze kropelkowe na rynku zoolka), a otrzymasz część odpowiedzi na część problemów występujących w akwarium. Druga sprawa jeżeli chcesz mieć wymagające rośliny posłuchaj janusza.



rafa9 - 04.09.2010 20:46
" />Rośliny zawsze miałem raczej mało wymagające.Teraz kupiłem ludwigię bo mi się spodobała ostatnio.Postaram się załatwić testy.Mam jeszcze pytanie:czy barwa światła 6500k będzie lepsze czy jakaś inna?jeśli inna to jaka?



Sergiusz - 04.09.2010 21:45
" />Ja mam podobny problem ale mam akwarium na ziemi. Mianowicie rośliny pokrywają się nitkami ale tak to szyby czyste i wszystkie powierzchnie. Najbardziej zaatakowany jest nurzaniec na górnych liściach. Cryptocoryna też pokrywa się nitkami natomiast rośliny takie jak ludwigia rosną świetnie i się barwią a nitki które na nich są , są bardzo osłabione i same odpadają. Bacznie przeglądam ten temat bo mam podobny problem ale akurat rośliny u mnie nie marnieją.



Tibr - 04.09.2010 22:45
" />Nitki są przyrośnięte do roślin czy są jak włosy(pajęczyna) które swobodnie ściągasz?



rafa9 - 14.09.2010 18:06
" />Można je zetrzeć lub zdjąć,ale są dosyć przyczepione.
Krewetki ogólnie zjadają glony,ale które najlepiej zjadają glony?? zwłaszcza nitkowe...



Tibr - 15.09.2010 19:49
" />Więc są to pewnie sinice lub zielenice (z samego lakonicznego opisu ciężko wyczuć) podejrzewam jednak te drugie.
Zamiast o krewetkach pomyśl co ma wpływ na rozwój glonów, jak je usuniesz glony będą w regresie (całkiem glonów nie pozbędziesz się w akwarium ale wystarczy jak ich nie widać ). Musisz znać NO2 i NO3 w wodzie, jakie masz światło i czy podajesz CO2 i czy dodatkowo nawozisz rośliny (jeżeli N jest za dużo lub go brakuje wysp glonów w akwarium jest murowany).
Z moich doświadczeń wynika że podawanie nawet samego C (rozpuszczonego w easy carbo) wpływa na duży przyrost roślin a co za tym idzie dużego spadku NO3 w wodzie co powoduje pozbawienie środków odżywczych dla glonów i ich zanik, nawet przy słabszym świetle, światło jest czynnikiem pośrednim pozwalającym efektywniej wykorzystać C i pozostałe nawozy w tym N, przez co wzrost roślin jest jeszcze szybszy a tym samy glony są gwałtowniej pozbawione "żywności" i umierają z głodu.
Cudów nie ma nie licz że krewetki ci zjedzą wszystkie glony, a wręcz jeżeli to sinice z racji że nie są "roślinami", a bakteriami uważa się, że mogą być toksyczne ...



sonyrajder - 16.09.2010 16:48
" />Wymień po prostu wodę w akwarium .



Tibr - 16.09.2010 19:22
" />
">Wymień po prostu wodę w akwarium .

Proponujesz mu restart akwarium czy co?



no mercy - 16.09.2010 19:38
" />Kup błękit zooleka daj z 5 kropli i zobaczy sie. Ja mam 0 glonów



rafa9 - 16.09.2010 19:48
" />
">jakie masz światło i czy podajesz CO2 i czy dodatkowo nawozisz rośliny

Jak już pisałem mam:
-15w,T8 sun-glo 4200K
-8w,T5 4000K.
Co2 nie podaję.Wlewałem aqua plant i aqua gainer-teraz wlewam tylko ten drugi.Ograniczyłem czas świecenia do 10 godzin.Glony biorą się nie wiadomo skąd-nie ma ich kilka dni,a potem nagle pojawiają się.Co dziwne nurzaniec,wgłębka,cryptocoryna i inne rośliny rosną świetnie.Problem z ''nitkami'' mam tylko na ludwigii,szybach i na korzeniu. Może jakiś preparat pomoże jak np.Algin?



Tibr - 16.09.2010 22:09
" />Nie lej żadnych specyfików na glony, porostu lejąc nawozy a nie dostarczając węgla do procesów fotosyntezy dla roślin glony wykorzystują CO2 wytworzone przez ryby i dla roślin nie starcza a dodatkowo odżywiasz je nawozami :zamieszany
Zacznij podawać CO2 oraz (lub nawet samo)easy carbo a zobaczysz jak glony zaczną zanikać. Pamiętaj sprawdzać NO3 od wysokiego pojawiają się glony ale przy podawaniu C może ono gwałtownie spadnąć, a przy braku N gdzie azot odpowiada za przyswajanie innych pierwiastków będziesz go musiał uzupełnić aby glony znów się nie pojawiły. (NO3 staraj się utrzymać nie mniej niż 5 i nie więcej niż 25 chyba że zamierzasz mieć akwarium holenderskie )



janusz - 17.09.2010 03:39
" />
">jakie masz światło i czy podajesz CO2 i czy dodatkowo nawozisz rośliny

Jak już pisałem mam:
-15w,T8 sun-glo 4200K
-8w,T5 4000K.
Co2 nie podaję.Wlewałem aqua plant i aqua gainer-teraz wlewam tylko ten drugi.Ograniczyłem czas świecenia do 10 godzin.Glony biorą się nie wiadomo skąd-nie ma ich kilka dni,a potem nagle pojawiają się.Co dziwne nurzaniec,wgłębka,cryptocoryna i inne rośliny rosną świetnie.Problem z ''nitkami'' mam tylko na ludwigii,szybach i na korzeniu. Może jakiś preparat pomoże jak np.Algin?

Ja powtórzę jeszcze raz:
-Masz wg.mnie niewłaściwe świetlówki,za słaba barwa barwa i widmo
-Nieodpowiednie nawożenie.
Już kiedyś pisałem ,jak ja to miałem problem z glonami nitkowatymi i o tym jak sobie z nimi poradziłem .Złe dobranie świetlówek o złym widmie tzn.za dużo widma w kolorze niebieskim,kolorze który sprzyja glonom.Co do nawożenia ,to roślinki twoje przy nie właściwym świetle nie zużywają tyle makro i mikro i stąd masz problem.Po co tyle lejesz,właśnie z tych nie przetworzonych nawozów korzystają glony,które jak by nie patrzył też są roślinkami ,tyle że tymi najniższymi.
Moja propozycja ,to zmiana przynajmniej na początek jednej świetlówki .Tą sun glo na razie bym zostawił, a wymienił bym tę drugą na jakąś silniejszą i innym ,lepszym widmie,oczywiście jak najmniej koloru niebieskiego.
A i jeszcze bym zapomniał ,to zacznij podawać co2jak nie masz bimbrowni lub lepszego sprzętu ,to przynajmniej kup sobie easy carbo.
Taka jest moja sugestja ,co zrobisz twoja sprawa.



rafa9 - 19.09.2010 12:14
" />Dzięki za rady
W najbliższym czasie kupię Esy carbo i 8w wymienię na inną barwę.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl