ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

akwarium 25 L





Gralik - 27.07.2010 11:45
" />Witam serdecznie.

Posiadam akwarium 25L [46X22X30][patrz zdjęcie poniżej]. Podam może najpierw parametry i 'uzbrojenie'

1. Filtr - Aqua Szut 250l/h
2. Oświetlenie - żarówka energooszczędna 11W, barwa 2700K niestety.
3. Inny sprzęt - Grzałka z termostatem Atman 75W, termometr
4. Podłoże - Żwirek średni, 80% czarny, 20% biały.
5. Rośliny - Nurzaniec, Cryptokoryna, Bacopa Monieri
6. Ryby - Gupiki, przewaga samców, póki co jeszcze małe-młode.
7. Dekoracje - Korzeń, kamień, tło strukturalne zewnętrzne z kory dębowej.
8. dodatkowo akwarium zakryte jest szybą.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Otóż pisze ten temat w takiej sprawie że praktycznie ciągle mam z nim problemy :-/
Nie wiem co się dzieje, posiadam również akwarium 112L i wszystko jest wporządeczku [patrz tutejsza galeria, nick Gralik].
Problem jest w tym że właściwie co jakiś czas akwarium to zabrudza mi się na tyle dla mnie mocno że muszę go restartować. Pojawiają się oczywiście najwięcej na nurzańcach krasnorosty, zabrudza sie również trochę korzeń, rośliny nie rosną nazbyt szybko i dobrze.
Wodę wymieniam co tydzień ok 30-40%, zależnie od stopnia zabrudzenia.

Moim zdaniem główną przyczyną tego problemu są:
- słaby filtr: mała powierzchnia filtracyjna, słaba regulacja przepływu[albo za słabo albo znów za dużo i tworzy się 'pralka'] a krasnorosty uwielbiają dobry nurt.
- tragiczne oświetlenie, jest to zwykła żarówka energooszczędna o ciepłej barwie, zbyt niskie K które wynosi jak już wcześniej wspomniałem 2700 :-/, niestety w okolicy nie mogę spotkać takiej żarówki o większym K z małym gwintem [E14].

Moje pytanko, czy macie może jakieś panaceum na mój powtarzający się co jakiś czas problem. Co mam zmienić, czy moje stwierdzenia powyższe co do przyczyny problemu są prawidłowe? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam!!!





AgaAga - 27.07.2010 13:38
" />Według mnie Twoje typy są całkiem logiczne.
Byłabym skłonna dodać do nich jeszcze rybki.Może jest ich za dużo,mimo że są młode.Gdybyś mógł podać ich ilość,byłoby miło.Wtedy można by je podciągnąć,albo wykluczyć jako jedno ze źródeł problemu.Pozdrawiam.



Gralik - 27.07.2010 13:46
" />Jest ich ok. 12 sztuk od 1-2 cm, wiadomo będą większe, ale z części samic zrezygnuję.



Gralik - 01.08.2010 00:09
" />nie da rady stwierdzić??? chętnie pogadam w tej sprawie byle by problem rozwiązać.

Pozdrawiam!!!




brzanka12 - 01.08.2010 06:34
" />Akwa nawet fajne. Podoba mi się, ale do tego wystroju to bardziej dorosłe samce pawie oczka by pasowały.
Cóż, chyba najbardziej podoba mi się tło, jest naprawdę ładne.



rafa9 - 03.08.2010 10:01
" />brzanka12-to nie galeria w której oceniamy zbiornik ,choć można autora za niego pochwalić
Co do problemu Gralik to najlepszym sposobem na pozbycie się glonów jest ich intensywne usuwanie.W moim akwarium miałem także spory problem lecz po trzecim wyszorowaniu korzenia,żwirku i liści roślin problem zniknął.
Gralik-twoje założenia są słuszna,zwłaszcza z oświetleniem.



Gralik - 03.08.2010 21:03
" />dzięki rafa9, akwarium to jak już mówiłem czyszczę dbam itd,[wodę wymieniam co tydzień, korzeń również co tydzień czyszczę, szbyby itd.] ale po jakimś czasie, no nie wiem jakieś 2-3 miesiące zabrudza się i tak mi się to nie podoba [zwłaszcza rośliny w słabej kondycji] że muszę restartować. A więc będę musiał zastanowić się nad tym oświetleniem jakimś ''normalnym''!!!

A tak poza tym mam ten filtr jaki mam, mała powierzchnia filtracyjna i nie za dobra regulacja przepływu[nazwa filtra podana wcześniej].
Wpadłem na taki pomysł że na samo dno tego filtra włożyłem trochę keramzytu-porowate kulki [małe kulki wielkości draży do jedzenia ], keramzyt zakupiłem w sklepie ogrodniczym, na ten keramzyt włożyłem to co było czyli tą małą gąbeczkę. Dalej zakryłem i włączyłem filtr. Wykonałem to niedawno i nie wiem jeszcze jakie będą rezultaty, ale trzeba kombinować jak można, najwyżej. Mam nadzieję że poprzez to zwiększy się powierzchnia filtracyjna i będzie lepsza filtracja.

Chciałbym się Was jeszcze zapytać co o tym sądzicie, ktoś coś w podobie próbował?

Pozdrawiam.



rafa9 - 04.08.2010 14:13
" />
">ale po jakimś czasie, no nie wiem jakieś 2-3 miesiące zabrudza się i nic dziwnego.
Akwarium czyść regularnie tzn.raz w tygodniu podmiana 15-20% wody,a raz na 2 tygodnie spuść nieco więcej ok.30-40% i wtedy dokładnie odmulaj dno,czyść filtr,ścianki i powinno być dobrze.Ja nie zawsze wymieniam wodę co tydzień.Zawsze jednak czyszczę akwarium co 2 tygodnie i większe zabrudzenia pojawiają się dopiero ok.2 dni przed czyszczeniem.



Gralik - 04.08.2010 23:42
" />rafa9 i właśnie tak robię, podmieniam, dbam, odmulam, czyszczę itd. w odpowiednich odstępach czasu, mimo to nadal coś jest nie tak. To chyba nie jest przyczyna. Myślę że jednak to oświetlenie.



Gralik - 07.09.2010 15:54
" />Witam ponownie, jednak zdecydowałem się pozmieniać co nieco, chodzi o zmianę oświetlenia oraz zmianę filtra + podłoże do roślin.

Zastanawiałem się nad wyborem kaskady do tak małego akwarium pomiędzy FZ1 który to jest tak chwalony ale i dość drogi zarazem a chińską kaskadą hbl-301 z skimerem.
Zdecydowałem się na ten drugi:

Filtr Kaskadowyhttp://www.sklepmalawi.pl/HBL_301_Filtr_zewnetrzny_Kaskadowy_p4013.html

I tu pytanie jak się ta kaskada sprawuje czy da radę w moim niestandartowym wymiarowo 25L? Czy dtosujecie dodatkowo do niego jakieś wkłady, nigdy nie miałem kaskady i stąd moje pytania.

W sprawie oświetlenia wpadłem na świetny niedrogi pomysł.

Otóż wybrałem świetlówkę Sylvania Gro-Lux 15W:

http://www.sklepmalawi.pl/Sylvania_GroLux_15W_p3677.html.

do tego zakupię dwie oprawki bryzgoszczelne. Samą świetlówkę mam zamiar podłączyć do 'elektroniki' od żarówki kompaktowej. Już trochę w tej sprawie poczytałem, podobno musi być to elektronika nieco przekraczająca moc samej świetlówki, czyli jak będę miał te 15W to musze mieć elektronikę od żarówki 18-21Watt. Podłączenie raczej nie będzie problemem, ciekawe czy to wszystko zadziała, czy żywotność czy to świetlówki czy samej elektroniki da radę przez dłuższy czas.
Elektronikę będe miał od przepalonej już żaróweczki więc koszt żaden.
Wtedy to trochę bym zaoszczędził bo sam starter 1X15W kosztuje coś powyżej 40zł.

Mam zamiar dodatkowo zakupić to:
http://www.sklepmalawi.pl/TETRA_COMPLETE_SUBSTRATE_28KG__podloze_dla_roslin_p1585.html

Pytanko co sądzicie o takim zestawieniu, takim rozwiązaniu.

Dodam że zamierzam mieć kilka gupików, z przewagą samców, może jakieś krewetki, chciałbym mieć dobrze porośniety zbiornik z dorodnymi roślinami, no wiecie też mchami, jak to jest w krewetkarium-mcharium + kilka fajnych innych roślin.



Gralik - 08.09.2010 22:40
" />nikt nic nie napisze??? przyznam że zależy mi na czasie, ponieważ niedługo będę miał możliwość zakupu takiej świetlówki z dobrego sklepu a i może resztę tam też zakupię.



anija277 - 09.09.2010 06:24
" />Filtr ok, substrat też, a co do świetlówki to hmm jak dobrze pamiętam to rosły po niej glony, ale z tego co jeszcze lepiej pamiętam to słabo wtedy nawoziłam

W sumie wszystko jest ok z tego co wybrałeś.



Gralik - 09.09.2010 12:32
" />dzięki anija, a może inną wybrać świetlówkę w takim razie, proponujesz coś?



anija277 - 09.09.2010 14:04
" />Możesz ją zostawić tylko po prostu obserwuj i nie świeć za długo



Gralik - 17.09.2010 21:22
" />Witam w związku z postanowieniem o moich zmianach w 25L, zakupiłem co nieco i już zbiornik zaczyna działać od nowa. Po zmianie oświetlenia które nastąpiło już wcześniej, przypomnę zmiana z żarówki energooszcz. 11W 2700K na sylvania gro lux 14W 8500K, nowością jest:

I. Filtr Hagen AquaClear 20 [378l/h] - 18L-76L
II. Filtus Floran Start [MHK]
III. Drobny żwirek 2-3mm czarny

Czynności:

A. Oczywiście całkowity restart zbiornika, gruntowne czyszczenie itd.
B. 1,5 cm warstwa filtus floran start.
C. 1,5 cm żwirek.
D. Zalanie 50% zbiornika wodą przerobioną- z 112L, reszta kranówka.
E. Zainstalowanie i włączenie nowego filtra Hagen.

Filtr chodzi od ok. 18.00, roślin i ryb na razie brak.

Pytania.

1. Za jaki czas będę mógł zasadzić rośliny?
2. Czy oświetlenie do tego podłoża wystarczy?
3. Czy powinienem zastosować dozowanie CO2?
4. Jak myślicie czy te wszystkie zmiany pomogą? zmiana oświetlenia, filtra, zastosowanie podłoża? Co do filtra i oświetlenia jestem w miarę przekonany, lecz cay ten nawóz-podłoże naprawdę daje takie efekty jak piszą?

Przypominam, że planuję ładnie zarośniety zbiornik, z bardziej konkretnymi roślinami, do tego chcę niezłe mchy, obsada póki co siedzi w 112L, są to gupiki 4samce + 3 samiczki.

Dzięki za uwagę, pozdrawiam!



Gralik - 15.10.2010 21:11
" />Minęło trochę czasu, zrobiłem tak jak pisałem, dodatkowo do sylvanii 14W dołożyłem 8W T5 z oprawy meblowej 2700K, planuję w przyszłości zamienić ją na inną świetlówkę-o lepszej barwie. Dodałem własnoręcznie spreparowany korzeń klonowy. Doszły roślinki różne, kabomba, a przede wszystkim Lomariopsis lineata[Subwassertang] na korzeniu.

Myślę, że jednak przeprowadzone zmiany przyniosły pozytywny rezultat.

Zapraszam do rozmowy.



Rafi200 - 16.10.2010 10:24
" />No ładny, ładny
Na twoje pytania widzę nikt nie odpowiedział i założyłeś bez nich akwarium więc mama pytanie czy dozujesz w jakiejś formie C02? Widzę gupiki więc należy uważać w tak małym akwarium by ich nie zagazować.



Gralik - 16.10.2010 12:40
" />witam rafi, dzięki za odwiedzenie!!!

Tak co2 dozuję poprzez bimbrownię, spokojnie oczywiście dozowanie odpowiednio reguluję, zwłaszcza gdy bimbrownia na początku robi trzeba uważać, ale pozniej juz można być spokojnym, oczywiście na noc wyłączam. Poza tym kaskada cały czas w jakimś stopniu napowietrza wode więc ryzyko ''przyduchy'' mniejsze. Oczywiście im więcej zielska tym lepiej, bo więcej pobierają co2, a dają tlen.

W skrócie, bimbrownia łatwa, tania i samemu można zrobić, ale trzeba uważać. Mimo to opłaca się.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl