ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

filtr zewnętrzny diy





dekan - 11.08.2010 23:58
" />Witam!
Na stare lata naszła mnie ochota na założenie akwarium. Pełen pokory studiuję literaturę, fora tematyczne a zwłaszcza Super Akwarium... Powoli krystalizuje mi się kształt, idea, tego akwarium. Mam spore zacięcie konstruktorskie i manualne, więc niektóre elementy wyposażenia chciałbym wykonać sam. Myślę, że jednym z nich będzie filtr zewnętrzny. Niestety, nie znalazłem nigdzie dobrego, zweryfikowanego, amatorskiego projektu. Zamyślam zrobić filtr zasilany z UPSa, wykorzystujący fabryczny filtr wewnętrzny jako prefiltr i "napęd" całości. Ponieważ zamierzam założyć akwarium o poj. 112l to myślę, że wydajność jego pompki 300... 500l/h będzie wystarczająca? Chciałbym zbudować zewnętrzny zbiornik filtra wg standardowych wymiarów jakiegoś fabrycznego. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale myślę, że firmy produkują wkłady do swoich filtrów (porowate, torfowe itp.) wg jakiegoś standardu wymiarowego. Byłoby zatem wygodnie móc korzystać z ich oferty.
Typowym rozwiązaniem jest obsługa zbiornika dwoma filtrami: wewnętrznym (czyszczenie z dużych zanieczyszczeń i natlenianie) i zewnętrznym ("biologicznym"). I tu mam pewną wątpliwość. Czy, jeśli zastosuję filtr wewnętrzny wyłącznie jako prefiltr filtra zewnętrznego, to pojawi się problem niedostatecznego natlenienia wody? Druga wątpliwość; czy pompka filtra wewnętrznego dobrze spełni rolę jako "napęd" filtra zewnętrznego - będzie musiała przepompować wodę z akwarium do zbiornika i przez wkłady z powrotem do góry, do akwarium. I trzeci problem; jaką pojemność powinien mieć zbiornik zewnętrzny na wkłady?
Pozdrawiam.




ahaed - 12.08.2010 01:06
" />Czyli w skrócie tak: tanio, własnymi "rencoma" i wydajnie.

Zacznijmy od kupna "napędu".
Ja brałbym coś z półki: T-HEAD 750 lub coś o podobnej wydajności.
Konstrukcja:
Rura pcv fi:120-180mm. Zaślepiona z dwóch stron, postawiona w pionie. Od góry wprowadzone dwa węże. Jeden do samego dna, podaje on wodę z akwarium. Woda przepływa w górę do drugiego węża. Zakończonego deszczownica w akwarium. W środku rury zamontowana na dole, około 5-8cm nad dnem siatka. Potrzebujesz ją aby woda zdążyła się dobrze rozprowadzić po całej objętości naszego filtra oraz podtrzymuje ona wkłady. Na wlocie wody z akwarium, montujesz gąbkę jako prefiltr i czyścisz ją co 1-2 tyg. Natomiast całą rurę zasypujesz ceramiką,biobalami, keramzytem czy co tam masz pod ręką. Czyścisz to ...hm.....podczas wiosennych porządków w domu . Głowicę możesz zamontować na samym dole rury. Zaraz pod kratką podtrzymująca wkłady.
Można wykorzystać także beczkę do tego.
-opcja druga.
Głowica ta sama. I robisz filtr panelowy/przelewowy/kaskadowy. Czyli potrzebujesz kilka szyb, trochę silikonu.
Za/ z boku akwarium sklejasz prostokątne "pudełko". Wymiar np: długość akwariumx8xwysokość akwarium+4cm. W środku wklejasz przegródki na zasadzie sumpa. Eee...straciłem wątek

Późna pora już i pewnie zaraz coś pokręcę w swojej wypowiedzi
Linki więcej i dokładniej Ci powiedzą o obydwóch sposobach

Opcja z rury: http://www.mojeakwarium.pun.pl/viewtopic.php?id=365 , http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=70445 , http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 8319b#5792

Opcja z beczki: http://lipa13.wordpress.com/diy-filtr-z-beczki/ , http://www.akwarystyka.com.pl/showpost. ... ostcount=1

Filtr panelowy: http://www.wta.org.pl/pliki/artykuly/filtry/index.html

Także w tym temacie znajdziesz ciekawego: viewtopic.php?f=8&t=19726&start=0&st=0&sk=t&sd=a.

W zupełności wystarczy jeden filtr. Prefiltry oczyszczą wodę z mechanicznych zanieczyszczeń. Reszta wkładów robi za "biologię". Napowietrzanie wody osiągniesz poprzez wypływającą wodę z filtra. Wystarczy nawet stosunkowo małe poruszanie powierzchnią aby doskonale napowietrzyć wodę.

To tak na szybko.



dekan - 12.08.2010 09:27
" />Dzięki! Bez odpowiedzi została zatem ostatnia wątpliwość; czy jakieś zasady wiążą ze sobą wielkość akwarium, szybkość przepływu wody i objętość wkładów filtracyjnych?



ahaed - 12.08.2010 09:34
" />
">... czy jakieś zasady wiążą ze sobą wielkość akwarium, szybkość przepływu wody i objętość wkładów filtracyjnych?

Szybkość przepływu: Litraż akwarium x 5 = wydajność pompy. W Twoim przypadku 5x112l= około 600l/h + mały zapas. Dlatego odpowiednia byłaby wydajność około 700-800l/h. Doliczając opór stawiany przez węże, wkłady filtracyjne itp. wychodzi, że filtr powinien Ci w ciągu godziny przepuścić przez siebie minimum 2x całą wodę ze zbiornika.

Objętość wkładów. Z własnego doświadczenia powiem, że ja dałbym około 5-7l wkładu filtracyjnego. Czyli "kubełek" o pojemności około 8-10l. Jak dasz zbyt wielki, za dużą ilość wkładów. Zrobi się z tego denitryfikator. Jak dasz za mało, nie spełni swojej roli.




dekan - 12.08.2010 10:03
" />Chciałem właśnie edytować swój post a tu już odpowiedź od Ciebie . Sprawdziłem Alledrogo pod kątem zaproponowanego filtra wewnętrznego i okazało się, że rozwiązanie jest prostsze niż myślałem. Okazało się bowiem, że można za grosze dostać kompletne kubełki, złączki i wężyki. Myślę, że ostatecznie zastosuję ten filtr wewnętrzny jako prefiltr i dwa kubełki zewnętrzne połączone równolegle. Aby stosunkowo częste czyszczenie gąbek nie zakłócało procesu filtracji będę mógł, odłączając naprzemiennie kubełki, czyścić je praktycznie bez zatrzymywania pracy filtra. Myślę, że ma to ręce i nogi...



ahaed - 12.08.2010 10:06
" />W 112l stosowanie filtra wewnętrznego oraz kubełka mija się z celem .

Jak chcesz dać dwa kubły to może lepiej jeden większy.
Na wlot zakładasz gąbkę a resztę zasypujesz ceramiką.
Za ile znalazłeś te kubły? bo jak masz dać około 50pln za wewnętrzny, po 100pln za dwa kubły. To ja wole jeden większy za 200pln.

Edit:

Np:

http://aukcja.interia.pl/item1184844305 ... akosc.html

+

http://aukcja.interia.pl/item1175418085 ... aniej.html
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl