ďťż
Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Gdy w akwarium pojawi się ikra - krok po kroku.





Grzesiek - 19.07.2009 23:49
" />JAK PRZYGOTOWAĆ AKWARIUM DLA IKRY

Przychodzi taki moment w życiu każdego akwarysty, że podczas obserwacji swojego zbiornika dostrzega dziwne kuleczki na płaskim elemencie w akwarium (szyba, roślinka, kamień, korzeń, kokos, filtr). Szybkie rozpoznanie i już po chwili popadamy w euforię – ikra! Po chwili entuzjazmu pojawia się problem – I co teraz!? Postaram się krok po kroku przedstawić na przykładzie tarła moich Barwniaków Thomasa jak powinna wyglądać cała ‼operacja”. Jest to oczywiście sposób na odseparowanie ikry celem założenia hodowli, zmniejszenia zagrożenia ze strony innych mieszkańców akwarium, itp. Jeżeli mamy akwarium jednogatunkowe z np. pielęgnicami, to myślę, że tego typu praktyki są zbędne, rybki same powinny się nauczyć dbać o ikrę i pilnować narybku. Ja jednak postanowiłem poeksperymentować, jako że w zbiorniku ogólnym nie byłoby szans na wylęg młodych, a co tu ukrywać Barwniaki Thomasa nie są tak popularne, choć piękne w swym ubarwieniu i uważam to za chodliwy interes

Zaczynamy, więc po kolei:

Barwniak Thomasa – samiec patrolujący swój rewir

Wygląda groźnie…

Tarło u ryb:

No i nadszedł ten upragniony czas, spoglądasz w swoje akwarium i widzisz wycierającą się samicę, a tuż za nią samca, który zapładnia ikrę, a także odpędza pozostałych mieszkańców akwarium (Nie jest to cecha charakterystyczna dla każdego gatunku, należy wziąć to pod uwagę).

Samica i samiec Barwniaka Thomasa podczas tarła

I jeszcze szybkie ujęcie na samicę podczas wycierania się o kamień

Po jakiejś godzinie od złożenia ikry i fascynujących widokach oraz krótkiej sesji zdjęciowej należałoby się zastanowić nad zapewnieniem lokum dla ikry, jako że akwarium towarzyskie nie jest zbyt bezpieczną opcją zdecydowałem się postawić 33l zbiornik DIY służące do tej pory za ‼korytko” na graty z akwarium. Po dokładnym umyciu ciepłą wodą z octem a następnie zwykłą wodą bez dodatków akwarium stanęło w dogodnym dla mnie miejscu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa podłożyłem 6mm płytę styropianową.

W tym momencie należałoby się zaopatrzyć w osprzęt, by stworzyć ikrze warunki do prawidłowego rozwoju (musimy mieć na uwadze brak rodziców, szczególnie matki, która wachlując płetwami dotlenia ikrę).

Rolę płetw matki zapewni prąd wody wywołany przez Filtr AquaSzut, który znalazłem gdzieś w starych ‼śmieciach”. Oczywiście, aby wszystko przebiegało w zgodzie z naturą gąbkę z nieaktywnego wcześniej filtra dobrze jest wycisnąć w brudnej wodzie, która powstała na skutek czyszczenia wkładu gąbkowego z filtra akwarium ogólnego. Dzięki temu zaopatrzymy nowy wkład w niezbędne bakterie nitryfikacyjne.

Następnie, co bardzo ważne, zaopatrujemy nasz nowy zbiornik w grzałkę najlepiej z termostatem. W podanym przykładzie zastosuję ATMAN 100W ustawioną na temperaturę 26*C jednak ze względu na panujące obecnie upały w zbiorniku ogólnym ikra składana była przy temperaturze 28*C i taka też była ‼startowa” w naszym małym akwarium.

Termometr dla kontroli

Oczywiście woda w małym akwarium to 100% zlewki ze zbiornika ogólnego, zatem jak widzimy na zdjęciu powyżej temperatura jest identyczna.

Ostatnim ważnym elementem jest światło, ja zastosowałem lampę na 1x18W o trzonku T8 765-tkę. Należy zwrócić przy tym uwagę jak bardzo oświetlenie będzie nam zmieniało temperaturę w akwarium.

Zostaje nam jeszcze jedna kwestia, o której warto pomyśleć na zapas, mianowicie pokarm. Ja zastosuję, (jeżeli wychów się powiedzie) zmielone młynkiem na drobny pyłek produkty firmy HIKARI dedykowane dla pielęgnicowatych – dzięki temu pokarmowi rybki rosną bardzo szybko, oraz OVO-VIT dostarczający rybkom niezbędnych wartości odżywczych w postaci białka (pokarm jajeczny). Również planuję podawać cyklopa a w późniejszym okresie wodzień i większy plankton.

Tak przygotowani, zerkamy po raz ostatni na przygotowane wcześniej akwarium sprawdzając czy wszystkie urządzenia działają poprawnie, po czym przenosimy delikatnie wyjmując z akwarium ogólnego ikrę wraz z kamieniem czy innym elementem, na którym została ona złożona:

Czyż nie wygląda obiecująco?

Rzecz jasna, jak wspominałem wcześniej nowe akwarium powinniśmy silnie napowietrzać, a ikrę umieścić blisko prądu wody, co ma na celu zastąpić owe wachlowanie płetwami przez samicę. Czego efektem końcowym jest tak oto prezentujący się zbiornik:

Ważne wskazówki:

- Nie zaleca się wysypywania w akwarium podłoża, gdyż młode w pierwszych godzinach swojego życia nie są w pełni sprawne i nawet maleńki kamyczek i szczelina mogą okazać się dla nich śmiertelną pułapką,

- Dopóki nie wylęgnie się narybek z ikry nie ma sensu obsadzać akwarium roślinami pływającymi i drobnolistnymi, może się to okazać zbędne. Po wylęgnięciu warto dać pistię, rogatek lub gęstą kępę mchu,

- Napowietrzanie powinno chodzić 24h,

- Narybek należy rozpocząć karmić dopiero po ich całkowitym przeobrażeniu. W pierwszych dwóch dobach zwykle narybek odżywia się poprzez pęcherzyk, który musi całkowicie "wessać". Karmimy codziennie po 2-3 razy, u narybku nie stosujemy jednodniowej głodówki,

- Rybki możemy wpuścić do akwarium ogólnego gdy osiągną rozmiary większe od pyszczków największej ryby jaka się w nim znajduje,

- Należy pamiętać o regularnych podmianach wody

_______________________

Mam nadzieję, że ułatwi ten temat niektórym początki w hodowli ryb jajorodnych, administratora proszę o podklejenie tematu, jeżeli uzna ten temat za pożyteczny dla społeczności forum.




shaniqa10 - 21.10.2009 18:24
" />Dzisiaj zauważyłam w akwarium ikrę ramirezek od razu panika totalna i pytanie co dalej ;P ale koleżanki/koledzy z forum pomogli i ikra mysle ze jest bezpieczna



ecikgfc - 21.10.2009 18:29
" />no schanika gratuluje czekam na dalsze foty oby było wszystko ok



lukasz1992 - 14.11.2009 12:19
" />I co z tą ikrą ramirezek shaniqa?




shaniqa10 - 14.11.2009 13:06
" />zjedona była po dwóch dniach ale to ich pierwsza wic pewnie dlatego .



lukasz1992 - 14.11.2009 16:12
" />A odłożyłaś rodziców i ikre do innego akwarium? Jeżeli tak, to według mnie na drógi raz zrób tak że daj samą ikre. Ja tak miałem z kakadu. Jak dałem kamień i mame to młodych nie było, a jak dałem samą ikre to młodych się doczekłem



shaniqa10 - 14.11.2009 16:17
" />nie bo pielęgniczki sie same opiekują potomstwem a pozatym nie chce mlodych bo nie mialabym ich gdzie trzymac .



piotrK - 31.01.2010 21:46
" />Gratuluję propagowania bezmyślnej praktyki azjatyckich hodowców - nic dziwnego, że para zjada za każdym razem ikrę, skoro 20 pokoleń ryb wcześniej jakiś hodowca w tajlandii zaczął tą praktykę, i ryby nie mają pojęcia co robić z ikrą...

">nie bo pielęgniczki sie same opiekują potomstwem a pozatym nie chce mlodych bo nie mialabym ich gdzie trzymac .
Cieszę się z takiego podejścia - nie każdy musi mieć odchowane potomstwo ryb, a już lepiej jak narybek straci się w akwarium, aniżeli ikra miałaby być odbierana rodzicom.



Andzella7245 - 25.07.2010 20:43
" />a u zbrojnikow niebieskich w akwa ogolnym?



Rafi200 - 26.07.2010 08:13
" />No może być bo i tak samiec ją ochroni Ale bezpieczniej w tarliskowym
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl