Mount Power
 
Picture

Pokrewne:

Cytat:

Trzciniak





polypterus - 08.07.2009 19:56
" />Hejka!
Jestem nowy na forum. Witajcie!
Na http://www.superakwarium.pl/trzciniak-id703.html 1 jeden z urzytkownikow napisal, ze posiada jednego Trzciniaka od 8-lat i, ze ma juz 80cm... "jasne o ile chcesz aby były zjedzone. mój trzciniak ma już 80 cm i namietnie zjada ochotke. nie atakuje mi innych ryb ani tych dużych ani małych.kiedys uciekał z akwarium a przynajmniej próbował ale szybko przestał. nie wykopuje mi ro¶lin i chętnie do mnie podpływa. je mi z ręki i chetnie pływa przy mnie gdy jestem przy akwarium.mam tez zaby którymi sie nie interesuje. czesto siedza koło niego a on ma je w nosie. ryba wcale nie taka straszna ale wymagajaca ogromnego zbiornika. mnie stac więc mam 1200l. trzciniaka mam niestety od zawsze jednego (8lat). czasem gania swój wlasny ogon... widac sprawia mu to jak±s przyjemnosc.
dodał: Mizurei" A, ze ja juz od kilku dobrych lat te ryby hoduje i sie nimi bardzo intensywnie zajmuje. Ciekawi mnie tak dorodny okaz. Czy ktos z was widzial juz ta rybe? Jakies fotki? Chetnie bym wymienil doswiadczenia w hodowli tych ryb.
Czekam na odpowiedzi.
Pozdrawiam Marcin!




polypterus - 09.07.2009 13:48
" />Hejka!
Sorki, ze post pod postem...chyba jednak nikt nie slyszal o tym userze. A czy ktos z was hoduje te ryby?
Jakies fotki, filmiki, spostrzezena? Moze ktos hoduje Polypterusy, Motylowce?
Pozdrawiam Marcin!



polypterus - 10.07.2009 08:11
" />Hejka!

Dziekuje za zainteresowanie tematem. Czy Trzciniaki, Polypterusy i Motylowce to az takie egzoty w naszych zbiornikach? Szkoda, ze nikt ich tu na forum nie hoduje. Chcialem podzielic sie z wami wlasnymi spostrzezeniami w hodowli tych ryb. Dysponuje wieloma fotkami glownie Trzciniakow i Motylowcow. Fotorelacja z budowy mojego riparium dla Trzciniakow i trzecie na swiecie rozmnozenie E. calabaricus (Trzciniaki). Z czego jestem bardzo dumny. No coz, jezeli brak zainteresowania to chyba mozna zamnknac?! Szkoda
Pozdrawiam Marcin!



lukasz1992 - 15.07.2009 16:32
" />Ja osobiscie hodowałem dwa trzciniaki w akwarium 80 l, kupilem je mialy po okolo 10 cm i urosły chyba do trzydziestu i poprostu w który¶ dzień (własciwie noc) sie rozpłynely i nie wiem do tej pory co sie z nimi stalo. Innych rybek nie atakowaly jadły sama ochotke.




maziama - 15.07.2009 17:29
" />Jak 30 centymetrowe ryby mog± się rozpłyn±ć? Pytam z ciekawo¶ci nie dla zaczepki. Wyskoczyły ??



Sajgon - 15.07.2009 19:07
" />Jak nie ma pokrywy to trzciniaki podobno mog± wyj¶c z akwa.



maziama - 15.07.2009 19:39
" />No ale tak duże rybcie to chyba byłoby widać że leż± gdzie¶ obok akwarium... Normalnie archiwum x Ale swoj± drog± fotka z akwarium z takimi rybusiami to by była ciekawa. Więc doł±czam się do autora tego tematu z pytaniem czy kto¶ je hoduje?



lukasz1992 - 16.07.2009 19:50
" />Wyskoczyc nie wyskoczyły bo aqwa jest b.dobrze zabezpieczone i szukalem po calym pokoju przez dwa dni a skalary ich raczej niezjadły :/. a nazwał bym to nie archiwum x tylko raczej akwarium x.



polypterus - 16.07.2009 19:52
" />Hejka!
Ja hoduje te ryby juz wiele lat. Zaprezentuje budowe i rozwoj zbiornika. Uwaga wieeeele zdjec!
Juz od dobrych kilku lat hoduje Trzciniaki. Ze wzgledu na to, ze uwielbiaja przebywac i wrecz wylegiwac sie na plyciznach zawsze budowalem wysepki korkowe, lub wklejalem do akwa szybe 1,5-2cm pod tafla wody.
Trzciniakom odpowiada to bardzo. Wiekszosc czasu spedzaja wlasnie na tych plyciznach. Ogolnie przesiaduja tylko tam, lub na samym dnie zbiornika wsrod korzeni. Moj pomysl jest nastepujacy...

Mam zamiar zrobic z mojego 200l zbiornika Aquaterrarium.
Stan wody bedzie wynosil 25-27cm. Z mojego bylego akwa 112l mam zamiar wyciagnac tlo strukturalne 3D. Obciac je w polowie wysokosci (okolo 24-25cm) i wkleic je od prawej strony zbiornika pod skosem w polowie glebokosci zbiornika(po prawej stronie) do tylniej szyby.
Wypelnic to mniejsce zwirkiem 3mm i posadzic tam gaszcz roslin (jakie...?)
Tak powstanie plycizna zalana okolo 2cm warstwa wody, o dlugosci okolo 70cm i szerokosci 5 do 20cm. W tym tle strukturalnym przy samym dnie mam zamiar wyciac 4 otwory o srednicy okolo 5cm i polaczyc je ze soba wewnatrz tej wysepki plastikowymi rurkami. (takimi od odprowadzania wody.) Tak powstania tunele ktore beda dodatkowym schronieniem dla sumow i Trzciniakow. Pozostala czesc akwa obsadze gaszczem korzeni.
Moze obsadze je Anubiasami. Oswietlenie tez zmienie. Mam teraz 1x30W i dodam jeszcze 2x18W.
Jak myslicie, czy cos z tego bedzie?
Moim zdaniem Trzciniaki choc dlugie ryby bardziej potrzebuja powierzchni dna, a nie litrazu zbiornika. Zbiornik o powierzchni dna 100x40cm jest wystarczajacy dla 4-5 Trzciniakow. Rzadko plywaja w toni. Tylko wtedy kiedy wyplywaja pod powierzchnie aby nabrac powietrza widac je w calej okazalosci. W naturze przebywaja czesto w blotnistych terenach cale oblepione blotem. Stan wody jest tam prawie zerowy.
Naturalnie zrezygnuje wtedy ze Skalarow. Trzciniaki przyrosly mi bardziej do serca.
Ach... pokrywe mam zamiar podniesc o jakies 10-15cm aby korzenie i rosliny mogly swobodnie wystawac ponad zbiornik.
Wiec?
A to opis tych ryb...
Hey!
Artykul ten ukazal sie w Magazynie Akwarium, wydanie 10.2008
Witam!
Opis, wlasne spostrzezenia i doswiadczenia o E. Calabaricus.

Opis:

Ryby te naleza do Gromady ‼Kregowce”, Podgromady ‼Promieniopletwe”, Rzedu ‼Wielopletwcoksztautne”, Rodziny ‼Polypteridae”, Rodzaju ‼Erpetoichthis” – Gatunku ‼calabaricus”. Polska nazwa Trzciniak.
Ogolnie ryby te dorastaja w Akwa do 35 – 40cm. Rzadko powyzej. Zamieszanie spowodowal Dr. Cloffa. Opisujac ten Gatunek na 90cm!?? Niestety nie udalo sie jeszcze nigdy tak dlugich osobnikow nawet z odlowu udokumetowac! Osobniki majace 45 do 55cm sa juz naprawdę rzadkoscia.
Ryby te Zamieszkuja wybrzeze centralno – zachodniej Afryki od Nigerii (Delta rzeki Niger) po ujscie rzeki Kongo. Najczesciej wystepuja one jednak w Delcie rzeki Niger, a dokladnie na plyciznach i rozlewiskach tej tak wielkiej Delty.
Ryby te nie posiadaja pletw brzusznych (Ventrale).Ilosc Rzedow lusek w dlugosci – 106 do 114. Pletwa grzbietowa (Drosale) sklada sie z 7 do 13 pletw.
Kolor ryby – Ciemno - oliwkowy do oliwkowo-brazowy. Podbrzusze pomaranczowe. U nasady pletw piersiowych (Pectorale) posiadaja wszystkie osobniki czarna plamke.

Parametry wody i towarzystwo:

Ryby te ogolnie znane sa ze swych umiejetnosci uciekania z Akwa. Dlatego proponowal bym Akwa zawsze miec szczelnie zamkniete. Potrafia nawet znalezc luke w pokrywie 10cm nad tafla wody. Jednak lepiej jest stworzyc rybkom idealne warunki do zycia a uciekac nie benda! Mysle tu o wysepkach ladowych, ryby te uwielbiaja wylegiwac sie tuz przy tafli wody, nawet gdy polowa ciala wastaje poza wode. Wychodza nawet sobie na lad i wygrzewaja sie, co zreszty jest na fotkach widoczne. pH ponizej neutralnego (do 5,5) Temp. Wody sezonowo od 20 do 30°C. Osobiscie hoduje je juz od ponad 8 lat w parametrach pH od 6,8 do 5,5. TWW od 6 do 3° niemieckich, Temp. Grudz-Stycz. 21 – 22°C Czerw-Jipiec. 28 – 30°C. Reszte roku od 24,5 do 25,8°C. Dodatek soli morskiej w odpowiednich sezonach ( do 1009 - 1010) doprowadza do poczatku godow! Najlepiej jest je hodowac w Akwa jednogatunkowym. Jednak nie jest to obowiazkiem! W moim Akwa biotopu Afryka-centralna dziela sobie miejsce z, Polypterus ornatipinnis (najwiekszy ma 45cm) . P. Lapradei, Hemichromis lifalili, Ctenopoma acutirostre, Gnathonemus petersi i paroma Zbrojnikami niebieskimi ( Ancistrus spec.). Zbiornik dla Akwa jednogatunkowego powinien miec minimum 100cm dlugosci w ktorym powinnismy hodowac conajmniej 4 osobniki! Te rybkim zyja bardzo towarzysko (Grupowo). Naturalnie mozna je tez hodowac z mniejszymi rybkami... Takimi jak Eutropilleus debuawi, Pelvicachromis pulcher, P. Subocelatus, P. taeniatus, Arnoldichthys spilopterus, Anomalochromis thomasi, Pantodon buchholzi. I wiele innych rybek nie wchodzacych w rachube jako pokarm!

Pokarm:

Ogolnie sa to Rybki drapiezne! Jednak osobiscie musze przyznac ze raczej miesozerne jak drapiezne!
W naturze wcinaja kijanki, male skorupiali, larwy komarow i narybek innych rybek.
W niewoli.... mlodym osobnikom wystarczaja larwy komarow (Czarne, biale i czerwone).
Dorosle karmie moje pupile rzadko lecz jednak (Tylko ze wzgledu na znakomita porzywnosc pokarmu!) sercem wolowym... ‼Pamietajcie... naduzycie, czyli stosowanie miesa serca wolowego moze spowodowac zatluszczenie watroby!!!”. Oraz roznymi filetami ryb. (Suma, plotki, wegorza, a nawet filetami morskich ryb)
Przysmakiem ich sa larwy Macznika mlynarka! Jednak ze wzgledu na pancerz ktory jest bardzo ciezko strawny, tylko 2-3 razy w miesiacu! Oprocz tego, otrzymuja granulat z maczki rybnej o wielkosci 3 do 5mm. (Jest to granulat przeznaczony do hodowli pstragow). Karmione sa moje ulubience raz do 3 razy w tygodniu.
Pokarm wrzucony do Akwa nie jest pobierany jak u innych rybek...Trzciniaki, lub Weze -Trzcinowe wesza, podnoszac leb i posuwaja sie powoli w kierunku ich ofiary lub zdobyczy! To moze trwac nawet pol godziny! Wietrza ....posuwaja sie.... wietrza... itd... az wytropia zdobycz! Potem co zostanie zlapane do pyska.... zostaje w jednym kesie polkniete. Nawet kawalki miesa nie dla nich przeznaczonych (z reguly dla Polypterus) o wielkosci do 5cm sa atakowane. Przy tym mozna zaobserwowac...Nam od innych zwierzad znane zachowanie... Wyrywanie kawalkow miesa przy pomocy obrotow wokol wlasnej osi! (Krokodyl, lub Alligator) Szarpanie i ciagniecie na boki! (Jak u psa)

Z epoki dinozaurow...

Rybki te posiadaja pomocniczy uklad oddechowy! Co ozncza, ze nie dopuszczone rybki do tafli wody (aby nabrac powietrza atmosferystycznego) zdychaja! Poprostu dusza sie. Jest to wiecej jak tylko dodatkowy uklad oddechowy. Jak np: u Kiryskow lub ryb Labyrnthowych! To sa takie pierwotne pluca z dwoma platami. Te rybki egzystuja bezmiennie juz od ponad 65 mln lat. I przezyly Dinozaury. Sa to jedne z najstarszych Gatunkow ryb zyjacych na naszej Planecie i dla tego bardzo ciekawe i interesujace.

Rozrod:

Dlugo probowalem w akwa 100x40x40 (160l) doprowadzic do rozrodu... ( Naturalnie bez stymulacji hormonalnej) Kilkakrotnie doszlo juz do tarla.
Odbywa sie to najczesciej przy jednoczesnym spadku cisnienia atmosferycznego i podmiana 1/4 pojemnosci zbiornika o kilka stopin chlodniejsza woda. Samiec a czesto nawet dwa, zaczynaja wtedy gonic samice i podgryzywac jej ogon i pletwe odbytowa. To moze nawet trwac kilka godzin. Kiedy samica jest juz zmeczona podplywa samiec obok niej i zaczyna drgac i uderzac jego glowa w jej glowe. Frekfencja oddychania i pobierania tlenu wzrasta gwaltownie. Swiadczy to o podnieceniu tuz przed tarlem. Plywajac tak obok siebie szukaja miejsca dogodnego pod tarlo. W moim przypadku bya to kepa mchu jawajskiego.
Samiec lapie samice pyskiem za tyl glowy, a ze swojej pletwy odbytowej uklada jakby miseczke. Samica zmuszona praktycznie oddaje ikre w ta wlasnie miseczke. Tam zostaje ona zaplodniona i rozrzucona przez samca po zaroslach.
Niestety nie udalo mi sie jeszcze nigdy dochowac modych Trzciniakow. Udany rozrod – dopiero w 1998 roku przez Dr. Britz & Bartsch. Pomimo ze rybki juz w 1906 roku trafily do Europy.

Od czasu ich odkrycia interesowali sie tym gatunkiem glownie naukowcy. W ostatnich latach dostepne sa te rybki co raz czesciej w naszych sklepach akwarystycznych, gdzie ciesza sie coraz wieksza popularnoscia.

Mysle ze niektorych z was zachecilem do hodowli tych tak ciekawych rybek!
Serdecznie Pozdrawiam Marcin!

A oto one...
http://www.youtube.com/watch?v=yWrfHYDKq4w
http://www.youtube.com/watch?v=0fg0xWjXZq0
http://www.youtube.com/watch?v=kvPuY8P7tqA
http://www.youtube.com/watch?v=SmCabmX-U04
http://www.youtube.com/watch?v=hY9PvG2VpOA

Kilka fotek moich pupili. Motylowce sa wspaniale
Pantodon buchholzi.

Tu ogolny wyglad zbiornika.

Pozdrawiam Marcin!



Slawekmt - 16.07.2009 20:08
" />Polypetreus, uwielbiam te Twoje foty i z przyjemno¶ci± zawsze na nie patrze, fotka po fotce.

Co do tych tuneli, jaka będzie ich ¶rednica, taka, aby zmie¶cił się max i osobnik w rurze? A co je¶li spotkaj± się 2 polypetreusy, jeden z tej strony drugi z drugiej?

Pozdrawiam



polypterus - 16.07.2009 20:16
" />Nie tuneli juz nie bedzie. Zrezygnowalem wlasnie ze wzgledu na mozliwosc zaklinowania sie ty ryb.
Jest tylko jedna jama zrobiona dla Trzciniakow. Widac ja na fotkach przy budowie zbiornika i na innych jak Trzciniaki zerkaja z niej...
Pozdrawiam!



skalar1990 - 16.07.2009 20:49
" />pytam z ciekawosci: czy te ryby sa latwo dostepne i ile kosztuja? bo w sklepach ich nie widzialem jescze



polypterus - 15.08.2009 07:09
" />Hey!
Na tym filmiku widac procz Trzciniakow mojego P. senegalus. Przez dwa miesiace urosl z 5 na 12cm. Dobre ma tepo co? Leb ma juz tak duzy jat te Trzciniakow. A apetyt wieeelki!
http://www.youtube.com/watch?v=zpatl5_Gyhk
Pozdrawiam Marcin!



polypterus - 15.08.2009 11:46
" />Kilka Portretow moich jaszczorow...

Pozdrawiam!



polypterus - 15.08.2009 22:17
" />Prosze admina o suniecie konta!
Pozdrawiam Marcin!



piotrekck89 - 23.08.2009 08:41
" />Trzciniak posiada prymitywne płuca i może oddychać tlenem atmosferycznym i tak samo jak węgorz może pokonywać dalekie odległo¶ci po suchym l±dzie ryby pewnie wypełzły z akwarium i wlazły w jak±¶ szczeline pewnie leż± zeschnięte za jakim¶ regałem:(
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • przeloty.htw.pl